آخرین گام(بخش دوم)

براي اينکه شما داوطلبان عزیز در کنکور موفق عمل کنيد، در ايام باقي مانده بايد تمرين تست زني را به شکل جدي در برنامه مطالعاتي خود قرار دهيد. اگر جزو آن دسته از داوطلباني هستيد که تا الان به دليل مرور يا رفع اشکال، وقت چنداني را به تست زني اختصاص نداده ايد، بايد توجه کنيد که به طور کلي در طول دوره آمادگي براي کنکور بويژه در اين ايام، بايد تست زني را اعمال کنيد. اصولاً سه نوع تست زني وجود دارد که بيشتر داوطلبان آنها را به کار مي‌گيرند؛ البته توجه داشته باشيد که اگر شما جزو آن دسته از داوطلباني هستيد که تا به حال زمان چنداني را صرف تست زني نکرده‌ايد، باز هم مي‌توانيد از همين الان شروع کرده و نتيجه خوبي هم بگيريد. اين سه نوع تست‌زني عبارتند از:
الف- تست آموزشي
تستي که همراه درس حل مي‌شود و به منظور يادگيري دقيق مطلب است، تست آموزشي ناميده مي‌شود. در اين مرحله، زمان، زياد مهم نيست و تعداد تستي که در اين مرحله حل مي‌شود، کم است. تست‌ها هم به صورت طبقه‌بندي شده و موضوعي است؛ البته در اين مرحله، ابتدا بايد به بررسي تست‌هاي حل شده پرداخت و سپس حل تست جديد را در دستور کار قرار داد. تست آموزشي در برنامه مطالعاتي بيشتر داوطلباني که مطالعه مستمر و منظمي داشته‌اند، از همان ماه‌هاي اول مطالعه اعمال شده است؛ پس در چنين شرايطي، يعني در دوره جمع‌بندي، مهم‌ترين شيوه‌هاي تست‌زني، تست تمريني و تست سرعتي است.
ب‌-تست تمريني
به تستي که بعد از اتمام يک مطلب به منظور رفع اشکال و بر طرف کردن نکات مبهم (تسلط بر دروس) حل مي‌شود، تست تمريني مي‌گويند. در اين مرحله، تعداد تست، بيشتر از مرحله قبل است و مي‌توان در اين مرحله، تست‌زني را با زمان هم انجام داد(تست زماندار). در حل تست، ابتدا به دقت این موضوع را مشخص کنيد که چند تست مي‌خواهيد حل کنيد و سپس با يک نظم اصولي، شروع به حل تست نماييد. در اين روش اگر مثلاً مي خواهيد در مبحث حرکت فيزيک، 30 تست حل کنيد و حدود 300 تست داريد، هيچ گاه بترتيب شروع به حل تست نکنيد، بلکه مثلاً مضرب ده را حل کنيد؛ يعني تست‌هاي شماره يک، ده، بيست، سي و همين طور تا آخر؛ به اين ترتيب مي‌توانيد هر تستي را حل کنيد. دقت داشته باشيد که در هر نوبت حل تست، تعداد تست ها، دقيقاً برابر تعداد تست در آزمون باشد؛ يعني اگر مثلاً تست شيمي حل مي‌کنيد، با توجه به اينکه تعداد تست شيمي در آزمون براي رشته رياضي 30 عدد است، تست‌ها را به دسته هاي سي تايي تقسيم کنيد و سپس هر قسمت را حل کرده و پس از بررسي کردن آن به سراغ قسمت بعد برويد تا راندمان تست زنی شما بالا برود.
 
inca
 

ج‌- تست مهارتي
تستي که بعد از اتمام دروس و مرور بخصوص در دوره جمع بندي حل مي‌شود، تست مهارتي است و به منظور جمع‌بندي مطالب و افزايش سرعت تست زنی است؛ پس حتماً بايد با زمان انجام گيرد. در حل تست مهارتي، ابتدا بايد به حل درست و سپس به سرعت حل تست توجه کرد؛ علاوه بر آن، بايد از همين الان خود را عادت دهيد که نگران تعداد تست درست حل شده نباشيد. اگر شما نتوانيد اين نگراني را هم اکنون مهار کنيد، مطميناً اين نگراني در امتحان بخشي از توان و انرژي‌تان را خواهد گرفت و اجازه نخواهد داد تا شما با فکري متمرکز به تست‌هاي کنکور پاسخ دهيد. زمان انجام آزمون سراسري، حدود چهار ساعت است؛ پس حتماً سعي کنيد که در همين زمان مشخص شده به تست‌ها پاسخ دهيد. بعضي‌ها به بيش از يک ساعت در يک جا نشستن عادت ندارند و همين امر باعث ايجاد خستگي شده و مفهوم سؤالات را بخوبي درک نمي‌کنند؛ پس يک جا نشستن را هم در هنگام تست زني بخوبي تمرين کنيد.
بعد از اينکه تست مهارتي حل کرديد، حتماً اشکالات خود را کاملا مشخص کرده و سعی کنید به سرعت آنها را رفع نماييد. اگر فکر مي‌کنيد که در مبحثي بيش از حد غلط داشته يا احساس مي‌کنيد که در آن مبحث، ضعف داريد، دوباره به سراغ آن مطالب خلاصه شده و مهم آن مبحث رفته و آنها را بخوبي مطالعه کنيد؛ به اين ترتيب خواهيد ديد که تست مهارتي به شما کمک مي‌کند تا علاوه بر اينکه توان و مهارت تست زني خود را بالا ببريد، بتوانيد به نقاط ضعف خود هم پي برده و بخوبي رفع اشکال کنيد.
 
 نکته‌ مهمی که در اينجا لازم است اشاره کنيم اين است که برخلاف آنچه معمول است و به دانش‌آموزان گفته مي‌شود درسي را که بيشتر مي‌دانيد ابتدا حل نماييد، بايد گفت با روش علامت‌گذاري و به همان ترتيبِ دفترچه، شروع به حل تست نماييد. اعتقاد مشاوران اين است که هر داوطلب، حداقل دو و حداکثر سه بار، بايستي تست‌ها را مرور کند؛ بنابراين، يک بار خواندن تست‌ها به همان اندازه مضر است که چهار يا پنج بار مرور کردن آنها. دليل آن هم، اين است که در يک بار مرور کردن، داوطلب بي آنکه دست خودش باشد، تعدادي از تست‌ها را که قادر به حل آنهاست، رها مي‌کند؛ پس اگر از جمله داوطلبان وسواسي هستيد که پيوسته به عقب برمي‌گرديد يا نگران تست‌هاي قبلي هستيد، حتماً بايد در تست زني اين دوره، خود را عادت دهيد که اين مشکل خود را حل کنيد؛ زيرا زمان در کنکور در دست شما نيست و بايد در مدت تعيين شده به سؤالات پاسخ دهيد؛ در ضمن دقت داشته باشيد که بيش از سه بار، تست‌ها را مرور نکنيد؛ زيرا باعث خستگي شديد و سردرگمي شما خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.