آرام به سراغ جمع‌بندی می‌روم

احساسی که این روزها بیش‌تر از هر احساس دیگری به سراغ دانش‌آموزان می‌آید و فکر آن‌ها را به خود مشغول و گاه حتی مشوش می‌کند، احساس اضطراب و سردرگمی و فکر کردن به ماه آخر (خردادماه) است.

این‌که آیا همه‌ی مباحث و درس‌هایی که مد نظرشان بوده تمام می‌کنند و آیا تست‌هایی که می‌زنند فایده دارد یا نه؛ آیا مباحث فرّار و حفظ‌کردنی درس‌های عمومی در خاطرشان می‌ماند یا فراموششان می‌کنند و سر آخر این‌که درخرداد زمان لازم برای جمع‌بندی دارند یا خیر.

واقعیت این است که از این افکار، گریزی نیست و ممکن است به سراغ هر فردی در هر مقطع تحصیلی بیاید؛ اما مهم نحوه‌ی برخورد ما با این افکار و کنترل آن‌هاست که درنهایت به یک بحران روحی و روانی تبدیل نشود که نتیجه‌ی کار و تلاش ما را تحت‌الشعاع قرار دهد.

 برای گذار از این شرایط، توجه به نکات کاربردی زیر بسیار موثر و راهگشاست:

 

1- هنگام امتحانات مدرسه هر درس را با رویکرد کنکوری بخوانید؛ یعنی دقیق و مفهومی و طوری درس بخوانید که در حافظه‌ی بلندمدت‌تان رسوب کند.

2- تست عمومی زیاد بزنید تا با تکرار، مطالب فرّار از حافظه‌ی کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت انتقال یابد.

3- برای رفع استرس از مطالب و مباحثی که ناقص مطالعه شده‌اند بگذرید و به سراغ آن دسته از مباحث بروید که دو ویژگی داشته باشند:

الف- در بودجه‌بندی کنکور سراسری حایز اهمیت باشند.

ب- علاقه و توانایی به خواندن و یادگیری آن‌ها داشته باشید.

بدین ترتیب حداقل تا حدودی مطالبی که در آزمون سراسری مهم هستند را خوانده‌اید و از پس آن برآمده‌اید و این موضوع احساس خوب و آرامش‌بخشی به شما می‌دهد.

و در پایان قطعاً تنها این یاد خداست که آرامش‌بخش حقیقی قلب‌هاست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.