آزمودن قبل از آزمون(راهکارهای طلایی برای بهره وری حداکثری از آزمون های آزمایشی-بخش اول)

هر چه به زمان برگزاري آزمون سراسري نزديک مي‌شويم، فعاليت‌هاي شما کنکوري‌هاي عزيز هم زيادتر مي‌شود. بعضي از شما حجم و ساعت مطالعه خود را بالا مي‌بريد و برخي ديگر، تغييراتي در برنامه مطالعاتي خود مي‌دهيد و گروهي نيز کمي به خود استراحت داده و دوباره مطالعه و درس خواندن را با انرژي ادامه مي‌دهيد.
 
يکي از کارهايي که بسياري از داوطلبان کنکور براي سنجيدن خود يا مطالعه بهتر انجام مي‌دهند اين است که در آزمون‌هاي آزمایشی که مؤسسات مختلف برگزار مي‌کنند، شرکت مي‌نمايند. البته بسياري ديگر از داوطلبان هم تصميمي براي شرکت در اين آزمون‌ها ندارند. با توجه به اينکه آزمون‌هاي آزمایشی جامع از مدتي قبل شروع شده است و عده قابل توجهي از داوطلبان هم در اين آزمون‌ها شرکت مي‌کنند، در اين مقاله تصميم داريم درباره نحوه مطالعه و نيز مهم‌تر از همه، کارهايي که قبل و بعد از گرفتن نتيجه مي‌بايست انجام دهيد، بحث کنيم.
 
عموماً داوطلباني که در اين آزمون‌ها شرکت مي‌کنند به چند دسته تقسسيم مي‌شوند:
 
1-    افرادي که برنامه‌اي براي مطالعه ندارند و از برنامه اين مؤسسات استفاده مي کنند
مهم‌ترين مشکلي که دانش آموزان براي مطالعه با آن مواجه هستند، نداشتن برنامه‌اي مناسب است. بسياري از دانش‌آموزان نگران اين هستند که آيا مي‌توانند تا زمان امتحان پايان ترم يا کنکور، تمام درس‌هاي خود را به طور کامل مطالعه کنند يا خير. اکثر مؤسساتي که آزمون برگزار مي‌کنند، ادعا مي‌کنند که داراي برنامه هستند. داوطلبان گمان مي‌کنند که با شرکت در اين آزمون‌ها از سردرگمي نجات پيدا مي‌کنند و اگر طبق برنامه پيش روند تا پايان برنامه مورد نظر، تمام مطالب کتب درسي را مطالعه خواهند کرد. بارها و بارها در مقالاتي که در خصوص نحوه مطالعه نوشته‌ايم، اشاره کرده‌ايم که بهترين برنامه، برنامه‌اي است که خود داوطلب با توجه به شرايط و ويژگي‌هاي درسي خود تدوين کرده و طبق آن پيش برود.
 
blackboard_blank_page
 
حال ممکن است که بنا به دلايل مختلفي، داوطلبان طبق برنامه اين مؤسسات پيش رفته باشند.اگر شما جزو اين گروه هستيد و دقيقاً طبق برنامه يک مؤسسه مطالعه مي‌کنيد، مي‌توانيد اميدوار باشيد که تا کنکور درس‌ها را تمام کنيد. البته تمام کردن درس‌ها به اين معني نيست که شما بتوانيد نتيجه خوبي از آزمون خود بگيريد؛ زيرا بايد زماني را براي مرور و جمع بندي در نظر بگيريد و حتماً تست هم کار کنيد. مهم‌ترين موضوع در روزهاي باقي مانده تا کنکور، مرور خلاصه‌ها و نيز زدن تست‌هاي سرعتي است که باعث مي‌شود تا شما اولاً دانسته‌هايتان و آنچه را که قبلاً مطالعه کرده‌ايد، تثبيت کنيد، و دوم اينکه خود را در روزهاي نزديک به آزمون سراسري، بهتر و بيشتر بسنجيد. اگر جزو اين دسته از داوطلبان هستيد (بويژه اگر از گروه داوطلبان پشت کنکوري هستيد و وقت بيشتري داريد)، سعي کنيد در وقت اضافي که پس از مطالعه دروس، طبق برنامه مؤسسه پيدا مي‌کنيد به نقاط ضعف خود در درس‌هاي مختلف بيشتر بپردازيد يا اينکه درس‌هايي را که براي شما و رشته‌هاي مورد نظرتان مهم‌تر است، بيشتر مطالعه کنيد. براي انجام اين کار مي‌توانيد يک برنامه کوچک روزانه داشته باشيد و ساعاتي را به اين مطالعه اختصاص دهيد. اين کار، بخصوص در حال حاضر که به زمان برگزاري آزمون سراسري نزديک‌تر مي‌شويد، مي‌تواند براي شما بسيار راه گشا و کمک کننده باشد.
 
يکي ديگر از کارهايي که حتماً مي‌بايست انجام دهيد، اين است که حتماً پس از آزمون‌هاي جامع، خودتان را مورد قضاوت قرار دهيد. حتماً با خود مي‌گوييد که «نتيجه آزمون‌ها مشخص مي‌کند که ما در هر درس، چه درصدهايي داريم». درست است که نتيجه آمون‌ها درصد و تراز شما را اعلام مي‌کنند، اما منظور ما از قضاوت اين است که با خود رو راست بوده و نگاه کنيد که به چه تعداد از سؤالات به صورت تصادفي جواب داده و پاسخ چه تعداد از سؤالات را خوب نمي‌دانسته‌ايد. پس از اين کار، حتماً درصدد رفع اشکال برآييد و به طور جدي، وقتي را براي مرور و تست‌زني در مباحثي که مشکل داشته يا به طور شانسي و نه از سر آگاهي به آنها پاسخ داده‌ايد، اختصاص دهيد. حتي اگر طبق برنامه مؤسسه، زمان زيادي براي مطالعه به اين روش نداريد، حتماً اين کار را انجام دهيد. مي‌توانيد به جاي مطالب ساده‌تري که تا آزمون بعدي بايد بخوانيد، اشکالات خود را بگنجانيد.
 
گروه دوم کساني هستند که سعي مي‌کنند با برنامه مؤسسات کنکور مطالعه کنند، اما به دلايل مختلفي از برنامه عقب مي‌مانند و با اينکه در آزمون‌ها شرکت مي‌کنند، اما بخاطر اینکه در اکثر موارد برنامه های ارایه شده از این موسسات بدون پایه و اساس علمی و بی توجه به پیش نیازهای درسی داوطلبان تنطیم شده است، عموماً از آزمون‌ها هم نتيجه خوبي کسب نمي‌کنند. به دليل اينکه روزهاي باقي مانده تا کنکور، روزهاي بسيار حساسي هستند و حتماً در اين روزها شما مي‌بايست مطالعه خوبي داشته باشيد، قبل از هر چيز به اين نکته توجه کنيد که علت اين عقب ماندن چيست. اگر اين موضوع به دليل سختي مباحث براي شما و دير ياد گرفتن آن توسط شماست، حتماً سعي کنيد مباحث مهم‌تر و اصلي‌تر را در برنامه خود بگنجانيد و آنها را مطالعه کنيد. انجام اين کار باعث مي‌شود تا شما از وقت و زماني که صرف مطالعه مي‌کنيد، نتيجه بهتري بگيريد.
 
گاهي هم ممکن است که اين کار به آن دليل باشد که شما در کنار برنامه مطالعاتي مؤسسه، دروس ديگري را مطالعه يا مرور مي کنيد. اگر شما جزو اين گروه هستيد، حتماً بين مطالب مهم و تقسيم وقتتان مديريت کنيد تا نتيجه بهتري از تلاشتان بگيريد. يکي از کارهايي که بايد انجام دهيد اين است که پس از اعلام نتايج آزمون‌هاي جامع، حتماً وقتي را براي مرور يا مطالعه مجدد مباحثي که در آنها مشکل داريد، اختصاص دهيد. توجه داشته باشيد که پيش رفتن با برنامه اين مؤسسات، مهم تر از اين موضوع نيست که شما به وضعيت خود آگاه شويد و در صدد رفع مشکل برآييد؛ يعني اگر قرار است تا آزمون بعدي، شما فصل پنجم شيمي را مطالعه کنيد، در حالي که هنوز در فصل سوم ضعف داريد، حتماً فصلي را که مشکل داريد بخوانيد و بدون دغدغه در آزمون حاضر شويد. مهم‌ترين نکته آن است که شما آزمون اصلي را در پيش رو داريد و بايد در اين آزمون نتيجه خوبي کسب کنيد؛ پس در همين راستا هم تلاش کنيد و چندان به نتيجه اين آزمون ها فکر نکنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.