آزمون سراسری در راه است!(قسمت دوم)

 اکنون درست در ابتدای آذرماه قرار داریم و تا زمان برگزاری آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ که در اواسط تیرماه سال آینده برگزار خواهد شد، برای داوطلبان این آزمون مهم و سرنوشت‌ساز، هفت ماه و نیم فرصت باقی مانده است.

به همین خاطر، مناسب دیدیم که این مقاله را به مبحث آمادگی برای کنکور و درک فرصت‌ها اختصاص دهیم. این مطالب، حاصل تاملاتی است که در این زمینه کرده‌ایم و برای استفاده داوطلبان گسترده این آزمون مهم، در اینجا می‌آوریم. امیدواریم که شما داوطلبان عزیز با بکارگیری این نکات مهم و کاربردی، به هدف خود که همانا موفقیت در کنکور سراسری سال ۹۶ است دست پیدا کنید.

images

۵- پرداختن به افکار مشوش و اضطراب‌آلود و دامن زدن به هرگونه استرس در زمینه پذیرفته شدن یا نشدن در آزمون سراسری در این ایام، به نوعی، از بین بردن آرزوهای معقول و منطقی یک داوطلب است؛ پس سعی کنید که تمام سلول‌های مغز و گستره ذهن خود را معطوف به درس خواندن عمیق و هدفمند کنید و از راه دادن این گونه خیالات و اوهام‌ مضر به دایره ذهن خود که باعث کاهش قابل توجه میزان یادگیری و کیفیت مطالعه تان می شود، جلوگیری نمایید.
 
۶- مساله انتخاب رشته تحصیلی و اینکه در صورت مجاز به انتخاب رشته شدن، چه رشته‌هایی را انتخاب کنم و کدام یک از دانشگاه‌ها را جزو اولویت‌های انتخابی خودم قرار دهم، از مهم‌ترین مسایل یک داوطلب آزمون سراسری است؛ اما به یاد داشته باشید که زمان اندیشیدن به این گونه مسایل، حال حاضر نیست و می‌توان به آن در زمان مناسب خود، که پس از برگزاری آزمون سراسری است، به طور عمیق فکر کرد و با دیگران در این زمینه به مشاوره پرداخت.
 
۷- نکته مهم دیگر در این زمینه، که یاد کردن آن در این سطور لازم به نظر می‌رسد، مساله رقابت تحصیلی است. در اینکه رقابت تحصیلی در جای خود برای هر یک از داوطلبان، شورآفرین، انرژی‌ بخش و هیجان‌انگیز است، هیچ شکی نیست؛ اما باید در نظر داشت که نباید این حسّ رقابت و پرداختن بیش از اندازه به آن، ما را از هدف اصلی دور کند و از راه به بیراهه هدایت نماید. به یاد داشته باشید که «حاشیه»‌ها، هر چقدر هم که هیجان‌انگیز و فرح‌بخش باشند، نباید ما را از «متن»، که در اینجا آمادگی جدی برای شرکت در آزمون سراسری سال آینده است، منحرف نمایند.
 
۸- توکل کردن و پناه بردن به منشا آفرینش و استعانت از ذات لایتناهی پروردگار عالم، در همه حال، امر نیکو و پسندیده‌ای است؛ اما در این ایام و لحظات، گاهی خوب است که بیشتر از زمان معمولی، که در شبانه‌روز برای خواندن نماز و قرآن و به جا آوردن عبادات روزانه سپری می‌کنیم، اوقات ویژه دیگری را، بویژه در سحرگاهان و زمان انجام فریضه نماز صبح، به راز و نیاز کردن با ربّ‌العالمین اختصاص دهیم و از او توفیق ادامه راهمان را بجوییم.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.