آزمون سراسری در راه است!(قسمت اول)

 اکنون درست در ابتدای آذرماه قرار داریم و تا زمان برگزاری آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ که در اواسط تیرماه سال آینده برگزار خواهد شد، برای داوطلبان این آزمون مهم و سرنوشت‌ساز، هفت ماه و نیم فرصت باقی مانده است.

به همین خاطر، مناسب دیدیم که این مقاله را به مبحث آمادگی برای کنکور و درک فرصت‌ها اختصاص دهیم. این مطالب، حاصل تاملاتی است که در این زمینه کرده‌ایم و برای استفاده داوطلبان گسترده این آزمون مهم، در اینجا می‌آوریم. امیدواریم که شما داوطلبان عزیز با بکارگیری این نکات مهم و کاربردی، به هدف خود که همانا موفقیت در کنکور سراسری سال ۹۶ است دست پیدا کنید.

images

۱- بنا به فرموده مولای متقیان حضرت امام علی(ع): «فرصت‌ها چون ابرها درگذرند؛ بنابراین، آنها را دریابید»؛ پس اگر تاکنون که دو ماه از سال تحصیلی گذشته است، سرعت عبور زمان را به طور محسوس درنیافته‌اید، اکنون آن را دریابید و در این هفت ماه و نیم باقی مانده تا موعد برگزاری آزمون سراسری ۹۶، با برنامه‌ریزی، از فرصت‌های باقی‌مانده برای آمادگی همه جانبه به منظور موفقیت در این آزمون، به طور کامل استفاده کنید.
 
۲- جمع‌بندی دروس خوانده شده، دروس خوانده نشده و یا دروسی که آنها را چند بار دوره کرده‌اید، کار بسیار لازمی است که اکنون باید به انجام آن بپردازید. این کار بدان خاطر لازم به نظر می‌رسد که پس از بررسی آن متوجه شوید که در کدام درس‌ها قوی، در چه دروسی متوسط و در کدام یک از دیگر دروس، ضعیف هستید و براساس آن و همین‌طور براساس ضرایب هر درس در آزمون سراسری، که معمولاً از عدد ۱ تا ۴ شدت و ضعف دارد، آنها را پیش ببرید.
 
۳- طبقه‌بندی دروس و به صورت منظم و شبکه‌ای خواندن هر درس، از دیگر مواردی است که رعایت آن از سوی داوطلبان، واجب و لازم به نظر می‌رسد؛ به دیگر سخن، به صورت «برف انباری» و تفنن و «از هر دری سخنی» خواندن مطالعه نکنید. این گونه مطالعه دروس و به صورت غیر طبقه‌بندی شده جلو رفتن، اگر ضرری برای هدف شما و راه رسیدن به آن هدف نداشته باشد، قطعاً سودی نیز با خود برایتان در بر نخواهد داشت.
 
۴- نه، اختصاص دادن تمام ساعت‌های مفید یک داوطلب در یک شبانه‌روز به خواندن دروس (بدون تعیین هیچ وقتی برای خواب و استراحت کافی)، اثر بخش می‌تواند باشد، و نه، اختصاص ساعات اندک به این مقوله می‌تواند در این زمینه، مفید باشد؛ بلکه آن چیزی که در این راه، ما را یاری خواهد رساند، ایجاد تعادل در ساعات مطالعه، تفریح، استراحت و در کنار خانواده بودن است.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.