آزمون سراسری در پیش است…(قسمت دوم)

ب- تفکر مثبت داشته باشید
یکی از مهم‌ترین اصولی که در سراسر زندگی و در همه کارهایی که شما عزیزان انجام می‌دهید، باید حتماً به آن توجه داشته باشید، این است که تفکر مثبت داشته باشید و از بروز تصویرها و تفکرات منفی در ذهن خودتان جلوگیری کنید. تصویرهای منفی موجود در ذهن، بر اراده‌های مثبت غلبه می‌کند و در نهایت شما را به پذیرش نتیجه‌های منفی می‌کشاند.
 
پاک کردن ذهن از افکار و اندیشه‌های منفی، از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین مسؤولیت‌ها در فرآیند کنکور است. همیشه و در همه مراحل، به خاطر داشته باشید که شما عضوی از این جهان بی‌کران هستید و باید به عنوان یک عضو، از دنیا و زندگی‌تان چیزهای گوناگونی بخواهید و سپس با انرژی سرشار و یقین به عملی شدن آن، نیت کرده و اهدافتان را در آغاز در مغز خود و سپس روی کاغذ پیاده کنید و هر روز آن هدف‌ها را تصور کرده و به عنوان دوست خود، در کنار خودتان احساس کنید.
 
ideas1

 «آیا واقعا می‌توانم با شرایطی که در حال حاضر دارم و مطالعه چندانی نداشته‌ام در کنکور موفق شوم یا رتبه خوبی به دست بیاورم؟» این سؤالی است که برخی از داوطلبان کنکور با ناامیدی از دیگران می‌پرسند و جوابی که می‌شنوند تاثیر عمیقی بر ذهن آنها می‌گذارد؛ چون باعث می‌شود که اعتماد به نفس و تفکرات مثبتشان تحت تاثیر قرار گیرد و آنها را در شرایطی قرار می‌دهد که بیشتر تلاش کنند یا دست از تلاش بردارند و با خود بگویند که «اگر نمی‌توانم، پس سال آینده کنکور خواهم داد».
من شرایط شما را نمی‌دانم و از توان علمی شما نیز بی‌خبرم، اما داوطلبانی را می‌شناسم که فقط در دو ماه آخر به صورت جدی مطالعه کرده و در انتهای کار، با بالاترین تراز در آزمون سراسری پذیرفته شده‌اند.
 
اگر واقعاً مثبت اندیش باشید و با یک همت عالی، قدم در راه بگذارید، هر کسی که باشید و در هر کجای ایران که زندگی کنید، می‌توانید رتبه برتر کنکور شوید؛ پس در این روزهای باقی مانده تا برگزاری آزمون سراسری، ابتدا باید تلاشتان را بیشتر کنید و دوم اینکه اولویت خودتان را تشخیص دهید و بدانید که در این فرصت باقی مانده، اگر تنها بعضی از قسمت‌های دروس مختلف را که مهم‌ترند، مطالعه کنید، همین مطالعه می‌تواند شما را به موفقیت در این آزمون، نزدیک‌تر کند.
 
 البته حتماً به خاطر داشته باشید که کامل خواندن دروس و صد در صد زدن تست‌های مربوط به هر درس، خواسته همه شما داوطلبان عزیز کنکوری است، اما کمال‌گرایی مطلق، خود می‌تواند باعث بروز احساس منفی و مخرب در ذهنتان شود. این موضوع با مثبت اندیشی تفاوت می‌کند. ضمناً به این نکته توجه داشته باشید که در بیشتر مواقع، صد در صد تست زدن صحیح همه دروس و حتی یک درس، امکان پذیر نیست؛  بنابراین، در مورد نتایجی که از خودتان توقع دارید، واقع بین باشید، و اگر در آزمون سراسری به این مشکل برخوردید، خودتان را نبازید و مطمین باشید که بقیه داوطلبان نیز گرفتار چنین مشکلی می‌شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.