آزمون سراسری در پیش است…(قسمت سوم)

پ- آرامش خود را حفظ کنید
هر چقدر که برای کنکور زحمت کشیده و مطالعه کنید، اما آرامش نداشته باشید، هیچ فایده‌ای ندارد؛ زیرا ذهن شما، نه تنها به درس و آنچه می‌خوانید، توجهی نمی‌کند، بلکه با استرس و نگرانی، که شما برای خود ایجاد کرده‌اید، درگیر خواهد شد. ذهن در چنین شرایطی، پیوسته می‌کوشد تا با سردرگمی و پریشانی، به دنبال جواب سؤال‌های پر تنش شما باشد، و به این ترتیب از آنچه که مطالعه می‌کنید، مطالب بسیار کمی را به خاطر می‌سپارد. راه‌های مختلفی برای کسب آرامش وجود دارد، و همان‌گونه که در بخش قبلی نیز اشاره کردیم، مهم‌ترین آنها توکل به خدا و درخواست کمک و یاری از ذات متعال اوست.
 
ideas1

 
یکی از کارهای دیگری که در این روزها می‌توانید انجام دهید، این است که ساعتی را در طول روز، به ورزش کردن اختصاص دهید؛ چرا که ورزش، تاثیر بسیار زیادی در کسب آرامش شما خواهد داشت و باعث می‌شود تا با حواس جمع به مطالعه خود ادامه دهید. احتمالاً عده‌ای از شما عزیزان با خود خواهید گفت که فعلاً برای ورزش کردن وقتی ندارم و برنامه‌ام نیز به اندازه کافی پر است؛ اگر این‌گونه هم باشد، اصلاً اشکالی ندارد و می‌توانید با تمرینات بسیار کوچکی، که وقت بسیار کمی را از شما می‌گیرد، باز هم به آرامش برسید. یکی از بهترین روش‌ها برای رسیدن به آرامش سریع، کشیدن نفس‌های عمیق است. روان‌شناسان معتقدند کسانی که تنفس عمیق دارند، از طول عمر بیشتر و از هیجان‌های عصبی کمتری برخوردارند.
 
تکنیک تنفس عمیق شامل سه مرحله است: ۱- دمِ عمیق که باید آهسته و آرام باشد و به صورت شکمی انجام شود؛ به صورتی که قسمت‌های تحتانی، قفسه سینه و حبابچه‌ها پر از هوا شود. تنفس عمیق و شکمی، دیافراگم را حرکت می‌دهد و این حرکت در حفره شکمی یک خلا ایجاد می‌کند که شتاب لنف را پانزده برابر می‌کند؛ در نتیجه، متابولیسم سلولی شما بهتر انجام می‌شود و شما شادابی، سر زندگی و انرژی فراوانی را در وجود خودتان احساس می‌کنید. ۲- نگهداری نفس که خیلی مهم است. وقتی شما هوا را در ریه‌های خود نگه می‌دارید، به کیسه‌های هوایی خود فرصت می‌دهید که تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن را به طور کامل انجام دهند. در تنفس‌های تند و سطحی، این تبادل خوب صورت نمی‌گیرد؛ چون شما به ریه‌های خود فرصت کافی برای انجام این کار نمی‌دهید. ۳- بازده عمیق که باید آهسته و آرام و از طریق بینی، هوا را خارج کنید؛اما در آخرین لحظات، دهان را باز کنید و هوای باقی مانده را با فشار و صدا بیرون دهید. این هوای باقی مانده، یکی از مهم‌ترین علل خستگی و استرس است. بازده عمیق را تجربه کرده و ریه های خود را از آخرین هوای مسموم نیز خالی کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.