آزمون سراسری در پیش است…(قسمت چهارم)

ت- همراهی والدینتان را از دست ندهید
علاوه بر داوطلبان، افراد دیگری هم هستند که پا به پای کنکوری‌ها، کنکور را به گونه‌ای دیگر تجربه می‌کنند و به اندازه خود داوطلبان نیز، درگیر کنکور و نگرانی‌های آن هستند. همراهی والدین با شما داوطلبان عزیز می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر موفقیتتان داشته باشد؛ البته باید اشاره کنیم که این موضوع، یک ارتباط دو سویه است و هم والدین و هم داوطلبان، هر دو باید مراقب این رابطه باشند.
 
به طور طبیعی، همه والدین آرزو دارند که فرزندان کنکوری آنها در رشته و دانشگاهی بسیار عالی درس بخوانند و موفقیت‌های بی‌نظیری را کسب نمایند؛ اما والدین باید توجه داشته باشند که این توقع آنها، اولاً متناسب با شرایط و توانمندی‌های فرزندشان باشد، و دوم اینکه باعث وارد آمدن فشار و استرس بر داوطلب و افزایش نگرانی‌های وی نشود؛ از طرف دیگر، دخالت‌های بی‌جا و دور از اصول آنها ممکن است داوطلبان را آشفته و سردرگم کرده و بازده و توان مطالعاتی آنها را کم کند.
ideas1

 
 والدین باید در چنین شرایطی، کوچکترین موفقیتها و زحمتهای فرزندانشان را تحسین کرده و به حساسیت‌های روحی داوطلبان در ماههای آخر باقی مانده تا زمان برگزاری کنکور توجه نمایند و بدون اطلاعات و یا صرفاً بر اساس برخی از شنیدهها قضاوت نکنند. در ماه‌‌های پایانی مانده به تا زمان برگزاری آزمون سراسری، داوطلبان، بیشتر وقتشان را منزل و در کنار خانواده میگذرانند؛ به همین دلیل، تاثیر سهم خانواده در موفقیت داوطلب در این مدت، دوچندان میشود.
 
ایجاد فضایی امن و به دور از استرس، اضطراب و مقایسه با دیگران، می‌تواند انرژی داوطلبان را در این ایام دوچندان کند. مطرح کردن نقاط ضعفی که برای والدین و فرزندشان کاملاً روشن است، فقط انرژی منفی ایجاد میکند. والدین می‌توانند با انجام هر کاری، به فرزندشان نشان دهند که موفقیت او برایشان بسیار مهم است و او را باور دارند. احساس والدین با تمام کلمات و رفتارشان به فرزند منتقل میشود و فضای پراسترس و اضطراب کنکور، داوطلب را تا حد زیادی حساس می‌کند؛ پس اعضای خانواده باید مراقب این حساسیت داوطلب کنکوری خود و رفتارهایشان در مقابل او باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.