آشتی با ریاضیات

هنگامی که اراده می‌کنید تا به هدفی برسید هرگز اجازه ندهید هیچ کس یا هیچ چیز شما را از رسیدن به هدفتان بازدارد.برخی از دانش‌آموزان به دلیل نوعی نگرانی که ناشی از این تفکر است که "من توانایی فراگیری ریاضیات را ندارم" از خواندن درس ریاضیات سر باز می‌زنند یا حتی اگر مطالعه داشته باشند تمرکز کافی ندارند و درنتیجه بازدهی ندارد.

کنار گذاشتن این درس با توجه به ضریب بالای آن در کنکور کار اشتباهی است؛از طرف دیگر تسلط بر ریاضیات قدرت یادگیری در درس‌های دیگر را نیز به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می‌دهد.

به کارگیری روش مطالعه‌ی صحیح برای این درس می‌تواند مشکلات یادگیری از جمله نگرانی فوق الذکر را از بین ببرد.

method-clipart-CLIPART_OF_10926_SM_2

قبل از هر چیز باید اعتمادبه‌نفس خود را در این درس بالا ببرید. برای این کار ابتدا از قسمت‌های آسان و جذاب کتاب شروع کنید. خواندن این قسمت‌ها علاقه‌ی شما را به خواندن افزایش می‌دهد؛ زیرا هرچه اطلاعات شما در یک زمینه بیش‌تر شود انگیزه و رغبت شما به یادگیری در آن زمینه به همان نسبت افزایش می‌یابد.

در مرحله‌ی دوم بازیابی اطلاعات را خواهیم داشت. در این مرحله سعی کنید مانند یک معلم مطالبی را که خوانده‌اید برای خود یا دوستان توضیح دهید. مسلماً وقتی می‌خواهید مطلبی را آموزش دهید با دقت و تمرکز بیش‌تر به مطالعه‌ی آن می‌پردازید.

سپس چند مثال و تمرین از کتاب درسی یا جزوه را به صورت تشریحی حل کنید و سعی کنید هر مسئله را با چند راهکار حل کنید. گاهی اوقات راه‌حل تستی به ذهن ما نمی‌رسد.

سپس به  سراغ تست‌های کنکور سال های گذشته رفته و در همین مرحله سعی کنید خلاصه‌نویسی خود را به صورت تست و پاسخ انجام دهید. بهتر است به جای حفظ کردن فرمول‌ها و روابط ریاضی، آن‌ها را در یک مسئله یاد بگیرید.

در آخر با مرور تست‌ها مطالب در ذهن شما تثبیت می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.