آمادگي ذهني خود را حفظ کن(بخش اول)

داوطلبان عزيز کنکور سراسری سال 93! حالا که رفته رفته به هفته‌هاي پاياني و زمان آمادگي براي کنکور نزديک مي‌شويد، بايد با هر بضاعتي (چه اندک و چه بسيار) قبل از هر چيز آرامش رواني خود را حفظ نماييد تا بتوانيد از دانسته‌هايتان بخوبي سود ببريد.لطفاً به اين جمله که مي‌گويد: «اگر قرار باشد شانس به سراغ شما بيايد به سراغ آن ذهني مي‌رود که آماده‌تر است» توجه داشته باشيد؛ آري، حتي شانس و بخت و اقبال هم درِ خانه‌اي را مي‌زند که صاحبخانه گوش به زنگ است و شش دانگ ذهنش متوجه آن صداست. عوامل بازدارنده اطراف شما همواره وجود داشته و خواهد داشت. ناملايمات، مشکلات زندگي، مرگ همسايه، عروسي فاميل، بيماري خود يا دوستان نزديک و … هر کدام مي‌تواند به عنوان يک عامل بازدارنده، ذهن و روانتان را به هم بريزد و شما را دچار دلهره و نگراني کند.

براي کسب رتبه مناسب در آزمون سراسري، نبايد خود را در اين روزهاي اندم پاياني مانده به کنکور که بسيار هم سرنوشت‌ساز هستند، به دست حوادث و اتفاقات سپرد؛ بلکه بايد مسايل پيراموني را تا آنجا که ممکن است بخوبی مديريت نمود و هدف اصلي را گم نکرد. نبايد از نيمه راه برگشت و مستاصل شد؛ بلکه بايد با توکل به خدا با قدرت تمام به راه ادامه داد و تمرکز لازم را حفظ کرد. خداي ناکرده ياس به خود راه ندهيد که وقتي باقي نمانده است، نه، و به قول فردهاندهاين: «زندگي کوتاه است، اما طولاني‌ترين چيزي است که در اختيار ما انسان‌هاست.» هنوز به قريب به دو ماه تا برگزاري آزمون سراسري باقي مانده و در دو ماه هم مي‌توان حوزه يادگيري خود را توسعه داد و به آرامش رواني رسيد. داوطلبان گرامي! براي کسب بيشتر آمادگي ذهني در فرصت باقي‌مانده، لطفاً روي موارد زير بيشتر تمرکز کنيد:

fohud

1-    برنامه درسي خود را به پيش ببريد و به رويه‌هاي خود وفادار بمانيد و در اين آخرين هفته‌ها هوس کسب تجربيات نو و بديع را از سر به در کنيد تا آرامش و تمرکز شما به هم نريزد.
2-    از استراحت کافي، خواب بموقع و ورزش و نرمش غافل نشويد که در اين روزهاي بهاري به شما نشاط و سرزندگي هديه مي‌کند و کمک مي‌کند تا آرامش خودتان را حفظ کنيد.
3-    شايد خودخواهانه به نظر برسد، اما خود را در هفته‌هاي باقيمانده تا کنکور، درگير مسايل جانبي، حاشيه‌اي و وقت‌گير نکنيد تا تمرکز و آرامشتان به هم نريزد.
4-    به توانايي‌هاي خود ايمان داشته باشيد و محو فعاليت و تظاهرات ديگران نشويد. شما مي‌خواهيد به دانسته‌هاي خود سنگ محک بزنيد؛ پس حواستان فقط به کار خودتان باشد.
هميشه اميدوار باشيد و توفيق را از الطاف الهي بدانيد و با خداي خود معامله کنيد. تلاشتان را بکنيد و باقي را به خداي بزرگ بسپاريد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.