آنالیز روش‌های مطالعه برای شروعی بهتر

اکنون که نیم‌سال اول سال تحصیلی به اتمام رسیده و در آغاز نیم‌سال دوم هستیم بهتر است جمع‌‌بندی کلی از روش‌های مطالعه‌ و درس خواندن خود داشته باشید.

همان‌طور که می‌دانید خواندن فعالیت پیچیده‌ای است و هیچ روشی به‌تنهایی نمی‌تواند پاسخ‌گوی همه‌ی درس‌ها در همه‌ی موقعیت‌ها باشد و لازم است بعضی از فنون مطالعه با هم ترکیب شوند و هیچ کس به غیر از خود شما نمی‌تواند بهترین روش را پیدا کرده و به شما گوشزد کند.

index

نیم‌سال دوم، وقت آزمون و خطا نیست. وقت آن رسیده تا از تجربیات خود استفاده کرده و خودتان را به خوبی آنالیز کنید و ببینید برای کدام درس‌ها چه روشی برای شما مناسب است و به بهترین شکل ممکن برای‌تان موثر و نتیجه‌بخش بوده است.مطمئن باشید وقتی را که برای انجام این کار صرف می‌کنید در مقایسه با نتیجه‌ی چشمگیری که پس از مدت زمان کوتاهی از آن خواهید گرفت بسیار ناچیز است.

شاید بپرسید باید از کجا شروع کنید؛ برای مثال ببینید که علامت‌گذاری و حاشیه‌نویسی در کدام درس‌ها مؤثر بوده است؟ سؤال کردن چه‌طور؟ تجسم کردن؟ ربط دادن و ترکیبی خواندن؟ خلاصه‌برداری؟ حاشیه‌نویسی و یادداشت‌برداری؟ تندخوانی؟ تجسسی خواندن؟ حتی تمرین کردن‌های بعد از مطالعه و هر آن‌چه خودتان می‌دانید.

کدام‌یک را اجرا کردید و نتیجه گرفتید؟ باید بدانید که چه کردید و چه می‌خواهید انجام دهید.این‌که چه می‌خواهید انجام دهید از همه چیز مهم‌تر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.