«آها» چیز بسیار مهمی است

خیلی از اوقات با كلمه‌ی «آها» شوق و لذت خودمان را از پیدا كردن و یا فهمیدن مطلبی یا حل مساله‌ای و یا كشف موضوعی ابراز كرده‌ایم؛

مثلاً بارها برای‌مان پیش آمده كه روی یك سوال ریاضی یا فیزیك، دقایقی یا ساعتی و یا حتی یك روز فكر كرده‌ایم و در اوج ناامیدی از یافتن راه حل آن به یك‌باره جواب را یافته‌ایم (مثل گل‌زدن در دقیقه‌ی ۹۰). در این هنگام بی‌درنگ فریاد كشیده‌ایم «آها» فهمیدم (داستان ارشمیدس را كه می‌دانید؛ برهنه از حمام زد بیرون و در حالی كه فریاد می‌زد یافتم یافتم، می‌دوید).

images

«آها» همان واكنش تلنگر ذهنی است كه مغز در هنگام تمركز دقیق روی یك موضوع به نتیجه می‌رسد. این كلمه در همه‌جای دنیا و برای همه‌ی آدم‌ها به یك جور بیان می‌شود و نشانه‌ی «فهمیدن» است.

چنان‌چه شما بچه‌های دبیرستانی و كنكوری در هنگام حل مساله، خودتان پیچیدگی‌های سوال را با تمركز و فكر كردن پیدا كنید و نكته‌ی مورد نظر در سوال را بدون كمك دیگران بیابید، ناخودآگاه می‌گویید: «آها». در چنین حالتی كلمه‌ی «آها» باعث افزایش اعتماد به‌نفس می‌شود. زیرا «آها» یك تقویت‌كننده‌ی كلامی است كه به‌عنوان واكنش هیجانی مثبت محسوب می‌شود (چیزی شبیه شادی پس از گل‌زدن تیم محبوب).


پیش‌نهاد ما به شما: در این‌جا می‌خواهیم توصیه كنیم تا در حل مساله‌ها سعی كنید از دیگران زیاد كمك نگیرید. شاید در مراحل اولیه‌ی تست زدن در یك مبحث، به‌راحتی راه حل را پیدا نكنید و زمان زیادی برای آن صرف كنید، ولی با گذشت زمان، مدت پیدا كردن راه حل مساله كوتاه‌تر خواهد شد و شما موفق به گفتن «‌آها» های زیادی در طی روز خواهید شد و نكته‌های بسیاری را خودتان به تنهایی پیدا خواهید كرد.

پس این نکته مهم را همواره به خاطر داشته باشید که لذت «آها» گفتن كمی با سختی هم‌راه است، ولی اگر آن سختی را تحمل كنید، حتما در چند هفته‌ی آینده شخصی با اعتماد به‌نفس بالاتر و موفق‌تر نسبت به الان خواهید بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.