آیا می شود معدل دیپلم را ترمیم کرد؟

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از بررسی موضوع «امکان ترمیم معدل دیپلم» خبر داد. 

علی زرافشان در ادامه درباره ترمیم معدل دیپلم اظهار کرد: این موضوع یکی از ضروریات حذف کنکور است و به طور جدی در آموزش و پرورش مطرح است و جلساتی پیرامون آن برگزار شده است.  وی افزود: جمعی از داوطلبان کنکور سراسری، فارغ التحصیلان دوره‌‌های گذشته هستند و امروز قصد ادامه تحصیل دارند که باید فرصت ترمیم معدل را ایجاد کنیم. امیدواریم بتوانیم شیوه نامه‌ای را در کارگروهی آماده و برای تصویب به شورای عالی آموزش و پرورش ببریم.    

index

واکنش آموزش و پرورش به نمرات صوری  معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش همچنین درباره اقدام برخی مدارس به اعطای نمره صوری به دانش آموزان برای بالا بردن راندمان کاری خود، این موضوع را نه رد و نه تایید کرد و گفت: اگرهم نمرات صوری وجود داشته باشد، جنبه غالب آموزش و پرورش نیست و اگر اینگونه می‌شد در امتحانات نهایی شاهد افت قابل توجهی بودیم در حالی که میانگین نمرات امتحانات نهایی دانش آموزان در سال گذشته ۱۲. ۵ بود که نسبت به سال قبل از آن ۱. ۵ نمره رشد داشت.

  وی در ادامه صحبتهایش با اشاره به نظارت و بازرسی از مدارس توسط مسئولان آموزش و پرورش و گروه‌های آموزشی، افزود: مهم‌تر از موضوع بازرسی‌ها، آزمون‌های استانداردی است که برگزار می‌کنیم و سطح توانمندی دانش آموزان را مشخص می‌کند که امتحانات نهایی پایه سوم یکی از این آزمون ها به شمار می آید.  معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه تنظیم سؤالات، اجرا و تصحیح اوراق امتحانات نهایی به صورت متمرکز انجام می‌شود، گفت: هیچ مصححی نمی‌داند برگه‌ای که تصحیح می‌کند متعلق به کدام دانش آموز است و می‌توان گفت صحت و روایی این امتحانات از ضریب بسیار بالایی برخوردار است. 

زرافشان ادامه داد: بویژه طی سال‌های اخیر با افزایش سهم نمرات امتحانات نهایی در پذیرش کنکور سراسری میانگین عملکرد تحصیلی دانش آموزان در امتحانات نهایی بالا رفته است و نشان می‌دهد شرایط امروز جامعه متفاوت و توانایی‌های یادگیری افزایش یافته است.  معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در پایان تصریح کرد: امروز در مقایسه با گذشته عواملی چون تنوع منابع یادگیری و افزایش سطح تحصیلات خانواده باعث شده است عملکرد تحصیلی دانش آموزان بهتر از قبل باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.