اراده و پشتکارِ قوی

با دانش‌آموزی هم‌صحبت شدم. بعد از چند سؤال در مورد نحوه‌ی مطالعه، درس خواندن و برنامه‌ریزی، از شغل پدرش پرسیدم.پدرش آهنگر بود. می‌گفت پدرش خیلی تلاش می‌کند و بعضی وقت‌ها از چشمانش می‌فهمد خستگیِ کار بسیار اذیتش می‌کند.

پرسیدم: «آیا تا کنون به محل کار پدرت رفته‌ای؟» جواب داد: «بله، بسیار محیط گرم و غیر قابل تحملی است.» پرسیدم: «دلیل رفتنت چه بود؟ بعد از مدرسه در آن‌جا مشغول به کار هستی؟»

در جواب گفت: «خیر، وقتی بچه بودم با پدرم هر چند وقت یک‌بار به محل کارش می‌رفتم تا با دیدن اراده پولادینش روحیه‌ام مضاعف شود. به او افتخار می‌کنم.»

از نقش پدر و مادرش در برنامه‌ریزی درسی‌اش پرسیدم. گفت: «پدرم همیشه برای این‌که در برنامه‌ریزی‌ام ضعف نداشته باشم می‌گوید از تجربیاتش درس بگیرم و می‌گوید از اول آهنگر نبوده، شاگرد بوده و هر روز که می‌گذشته سختی‌های کار را بیش‌تر درک می‌کرده است. پدرم دلیل موفقیتش را تکرار، اراده و پشتکارِ قوی در برابر سختی‌ها می‌داند.»

پرسیدم: «به نظرت رابطه‌ی بین یک آهنگر و پشتکار در درس خواندن چیست؟»

images

با اشتیاق گفت: تکرار ضربه‌های پی‌درپی و محکم پدرم روی آهن، دقیقاً مصداق همان تلاش و پشتکاری است که باید یک دانش‌آموز برای مطالعه و درس خواندن داشته باشد.

در نگاه اول مطالب کتاب سخت و دشوار است اما با تکرار و تمرین مداوم و اثربخش، می‌توان تمام نکات آن را به سیطره و تسلط خود درآورد. در نگاه اول کوبیدن روی آهن برایم بیهوده به نظر می‌رسید، اما می‌دیدم که پدرم با ضربات متعدد و قوی هم‌چنان به تلاشش ادامه می‌داد و به نتیجه‌ی کارش هم می‌رسید.

پدرم  همیشه می‌گوید اگر در کاری به نتیجه نرسیدی دلیلش این نیست که پیشرفت نخواهی کرد.دانش‌آموز و داوطلب عزیز! سختی‌ها را کنار بزن؛ بهانه‌ها را کنار بگذار؛ با روحیه‌ی قوی و پولادین و با یک انگیزه‌ی مضاعف خودت را برای هر آزمون و امتحانی آماده کن.

برای شروع هر وقت احساس کردی انگیزه نداری، به ضربات متعدد آهنگر و اراده‌اش فکر کن.

به خدا توکل کن و تمام تلاشت را انجام بده.قطعاً موفق خواهی شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.