اردیبهشت؛ زمانی برای درس خواندن(قسمت پایانی)

شما عزیزان برای نتیجه گیری بهتر در امتحانات و نیز کنکوری که پیشِ رو خواهید داشت، علاوه بر مطالبی که در دو قسمت قبلی این مقاله ذکر شد، بهتر است به این نکات هم توجه داشته باشید:
 
۱– بهترین الگو برای تمرینهای تشریحی، پرسشهای امتحانات نهایی سالهای گذشته است. این پرسشها به شما کمک خواهند کرد تا آشنایی بهتر و بیشتری با ذهن طراحان و تنظیمکنندگان امتحانات نهایی پیدا کنید.
 
۲- به سؤالات و امتحانات سالهای گذشته توجه کافی داشته باشید؛ چرا که سؤالات امسال نمیتواند تفاوت فاحشی با چند سال گذشته داشته باشد. مطالب کتابها محدود و مشخص است و شما با حل چند دوره امتحان نهایی برای هر درس، میتوانید به مفاهیم اصلی و کلیدی آنها مسلط شوید و اعتماد بهنفس پیدا کنید. مطالعه کلید سؤالات، که مصحح بر اساس آن به پاسخ داوطلبان نمره میدهد، میتواند نوشتار و پاسخگویی شما را بهتر و هدفمندتر کند؛ پس تمام پاسخها را به دقت مطالعه کنید.
 
ideas1

۳- در ابتدا باید سعی کنید که در کنار تمام جزوات پرحجم و مفید خود، به متن کتاب درسی، تمرینات و مثال‌های کتاب توجه کنید؛ حتی در عین سادگی، آنها را دوباره حل کنید و سپس به سراغ جزوات خود و تمرینات اضافه بروید. در پایان حتماً مطمین شوید که در کتاب درسی، مطلب، مبحث یا تمرین و مثالی از قلم نیفتاده باشد. فراموش نکنید که در امتحانات نهایی، شیوه تصحیح و کلید سؤالات، در نمره شما بسیار تاثیر میگذارد و ملاک تصحیحکنندگان و طراحان، متن و نوشتار کتاب است.
 
۴- ساعت مطالعه خود را در اردیبهشت افزایش دهید تا بتوانید، علاوه بر انجام کارهای دبیران و مطالعه درس‌های جدید، به رفع ضعفها و دوره مطالب نیز بپردازید؛ اما لازم است که در انتهای هر هفته، استراحتی را نیز برای خود در نظر بگیرید تا در خرداد ماه، با همین انرژی و توان، مطالعه و تمرین و تکرار را ادامه دهید.
 
۵- به خود آرامش بدهید و سعی کنید که منطقی باشید. حتی اگر فکر میکردید که در نخستین امتحان، نمره عالی کسب خواهید کرد، و پس از برگزاری امتحان، پیشبینی شما عملی نشد، خودتان را تحت فشار روانی قرار ندهید؛ زیرا این موضوع، باعث کاهش توان و انرژی شما خواهد شد و ممکن است که به خوبی از عهده امتحانات بعدی نیز برنیایید.
 
۵ – فرصت مناسبی را به انجام تمرینهای اضافه اختصاص بدهید؛ البته یادتان باشد که این تمرینها حتماً تشریحی باشند؛ چون تمرینهای تشریحی، شما را برای روبرو شدن با آزمونهای پایان سال، بیشتر آماده میکند.
 
۶- برخی از دانشآموزان سال یازدهم در طول سال تحصیلی برای تقویت بیشتر خود، از منابع تستی استفاده می‌کنند. اگرچه انجام این کار در جای خود مناسب است، ولی از حالا تا شروع دوره سال آخر، تست را کنار بگذارید. در حال حاضر، پرداختن به تست، تمرکز کاری شما را از بین خواهد برد. 
 
۷- همیشه ذخیرهسازی باعث تقویت و استفاده بهینه از فرصتهاست. یکی از این ذخیرهها، خلاصهنویسیهایی است که هم در دوره امتحانات نهایی و هم در سال آینده موجب استفاده بهینه از وقت خواهند شد. با استفاده از فرصتهای خالی موجود در برنامهتان (مثل اوقات آزاد روزهای پنجشنبه و جمعه) خلاصهنویسیهای خود را کامل کنید، و اگر تاکنون خلاصهنویسی نکردهاید، تلاش کنید تا لااقل دروس تحلیلی و تمرینی خود را خلاصه‌نویسی کنید.
 
۸- زحمات امروز شما، مقدمه بهرهبرداری از آنها در آینده است. اطمینان داشته باشید که تمام این تلاشها در آغاز سال آخر، یعنی درست بلافاصله پس از دوران امتحانات، مورد استفاده شما قرار میگیرند و آن زمان از این تلاشتان خرسند خواهید بود؛ پس زود خسته نشوید و همت بیشتری در مطالعه دروستان نشان دهید و مطمین باشید که موفق خواهید شد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.