از الان تا آزمون سراسری سال ۹۷ چه کار کنیم؟(بخش دوم)

حتماً مطالعه و زدن تست در هر درس (بخصوص دروس اختصاصی) را حداقل بین دو تا سه روز در هفته پخش کنید؛ زیرا این عمل، موجب یادگیری مرحله به مرحله شده و عمق یادگیری مطالب افزایش می‌یابد. حتماً در طول هفته، ساعت‌هایی را به جبران عقب ماندگی‌های خود اختصاص دهید و در آن زمان، هیچ درسی را قرار ندهید تا به این ترتیب، اگر از برنامه عقب افتادید، بتوانید بدون نگرانی تا حدی آن را جبران کنید.
 
حتماً در برنامه هفتگی خود، تمام دروس عمومی و اختصاصی را قرار دهید و تست و مطالعه نیز با هم در آن وجود داشته باشد و این طور نباشد که در طول هفته، فقط مطالعه کنید یا فقط تست بزنید؛ بلکه این دو مکمل همدیگر باشند. اگر تا الان مطالعه خوبی داشته‌اید، می‌توانید از مرور مطالب خود در کنار تست‌زنی استفاده کنید.
 
۱۵۱۵۸۴۹۲۸۸

 
علاوه بر ارزیابی درسی خود که با تست‌زنی صورت می‌گیرد، سعی کنید که ارزیابی دیگری هم از خود و برنامه‌تان داشته باشید؛ اینکه چقدر توانسته‌اید در هفته‌ای که گذشت، طبق برنامه پیش روید و چقدر موفق بوده‌اید؟ انجام این کار به شما کمک می‌کند تا در آخر هفته، پیش بینی برنامه  هفته بعدی انجام شود. حتماً توجه کنید که هر چه به کنکور نزدیک می‌شوید، نقش تست‌زنی در ارزیابی و تثبیت مطالب بیشتر می‌شود. برای برنامه‌ریزی هفتگی، تا حد امکان، تعداد تست‌ها را نیز باید مشخص کنید؛ مثلاً بررسی کنید که در مطالعه درس چهار و پنج ریاضی که این هفته قصد خواندن آن را دارید، چقدر لازم است تست بزنید و سپس برای آنها برنامه‌ریزی کنید.
 
پس از برنامه‌ریزی، اگر دیدید که زمان لازم را ندارید، از تعداد تست‌ها کم و بقیه تست‌ها را به هفته بعد موکول کنید؛ ولی هرگز از زمان مطالعه خود کم نکنید؛ البته این موضوع هم به توانایی و ضعف شما در هر درس بستگی دارد؛ مثلاً داوطلبی درس را به خوبی مطالعه کرده و در تست‌زنی مشکل دارد و داوطلب دیگر احساس می‌کند که هنوز آمادگی کامل در یک مبحث را نداشته و لازم است که بیشتر مطالعه و سپس تست‌زنی کند.
 
با توجه به مطالبی که در بالا اشاره شد، اگر داوطلب پشت کنکوری هستید و احساس می‌کنید که نیاز است برنامه مطالعاتی خود را تغییر دهید، با توجه به تجربه قبلی خود، میزان مطالعه‌ای که تا به حال داشته‌اید و نیز درس‌ها یا مباحثی که احساس می‌کنید در آنها ضعف دارید و کارهایی که لازم است در هر درس انجام دهید، برنامه جدیدی بریزید. مهم‌ترین موضوع در این برنامه‌ریزی، علاوه بر نکته‌هایی که به آن اشاره شد، زمان است. به زمانی که تا کنکور دارید، توجه کرده و بدون ناامیدی، و البته بدون غلو در توانایی‌های خود، یک برنامه عالی و عملی بریزید و اطمینان داشته باشید که هنوز هم زمان کافی برای جبران و مطالعه خوب برای کنکور را در اختیار دارید؛ پس منتظر چه هستید؟!
 
 برای شما دانش‌آموزان عزیزی هم که احساس می‌کنید برنامه خوبی نداشته‌ یا اینکه تا الان نتوانسته‌اید بخوبی مطالعه کنید، پیشنهاد می‌کنیم با توجه به آنچه که در این مقاله درباره برنامه‌ریزی گفته شد و موارد زیر، به مطالعه بپردازید؛ البته همین جا لازم می‌دانیم اشاره کنیم که آنچه می‌گوییم، یک پیشنهاد است و شما می‌توانید در مدت باقی مانده، با توجه به شناختی که از خود و نقاط قوت و ضعف درسی‌تان دارید، برنامه بهتری ریخته و موفق‌تر شوید.
 
 برای هفته چهارم فروردین تا آخر هفته سوم اردیبهشت، در مدرسه روی درس‌های پیش دانشگاهی دو تمرکز کنید؛ اما احتمالاً هر مدرسه‌ای با توجه به تمام شدن بعضی از درس‌های پیش دانشگاهی دو، کمی به تعطیلات دانش‌آموزان در هفته اضافه کرده اند و دانش آموزان، وقت بیشتری برای مطالعه دارند؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم که حتماً به نکته‌هایی که در بخش بعدی این مقاله به انها اشاره خواهیم کرد، توجه کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.