از الان تا آزمون سراسری سال ۹۷ چه کار کنیم؟(بخش پایانی)

برای هفته چهارم فروردین تا آخر هفته سوم اردیبهشت، در مدرسه روی درس‌های پیش دانشگاهی دو تمرکز کنید؛ اما احتمالاً هر مدرسه‌ای با توجه به تمام شدن بعضی از درس‌های پیش دانشگاهی دو، کمی به تعطیلات دانش‌آموزان در هفته اضافه کرده اند و دانش آموزان، وقت بیشتری برای مطالعه دارند؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم که حتماً به نکته‌های زیر توجه کنید:
 
۱-    بعد از ظهر روزهایی که به مدرسه می‌روید، حتماً درس‌های پیش‌دانشگاهی دو را که دبیر درس می‌دهد، در منزل کامل بخوانید و تست بزنید؛ به طوری که آنها را به خوبی یاد بگیرید.
 
۲-     در روزهایی که به مدرسه نمی‌روید، در منزل یا هر جایی که درس می‌خوانید، حتماً برنامه‌ای برای درس‌های پایه باقی مانده، یعنی آنهایی که قبلاً نخوانده‌اید، تهیه کنید و آنها را به طور کامل بخوانید و تست بزنید. اگر برنامه عید را انجام نداده‌اید، باید بعضی از مبحث‌های پایه دوم و سوم را که راحت‌تر است، انتخاب کنید تا در این فرصت یکماهه بتوانید با آرامش و تمرکز بیشتری آنها را مطالعه کنید و از آنها، نکته برداری کنید.
 
۱۵۱۵۸۴۹۲۸۸

   عزیزانی که کم کاری داشته‌اید! در این مقطع از سال می‌توانید بعضی از مباحث وقت گیر را از برنامه‌تان حذف کنید و تمرکز خود را روی بقیه دروس بگذارید؛ البته هرگز یک درس را به طور کامل رها نکنید؛ بلکه می‌توانید به صورت گزینشی بعضی از فصل‌ها را بخوانید. شما دانش‌آموزان قوی، ابتدا در این دوره، مطالب باقی مانده از پایه را کامل بخوانید و در صورت امکان، بعد از آن، موارد ضعف باقی مانده از مطالب خوانده شده (پیش‌دانشگاهی یک و پایه قبلی) را برطرف کنید و به طور موازی دروس پیش‌دانشگاهی دو را نیز بخوانید و سعی کنید تا قبل از امتحانات پیش‌دانشگاهی دو، کلیه مباحث را یک دور خوانده باشید. همه شما داوطلبان عزیز هرگز فراموش نکنید که نکته برداری را تا روزهای آخر ادامه دهید. هر وقت حین درس خواندن یا تست زدن به نکته جدیدی برخوردید، حتماً آن را در محل خاصی یادداشت کنید. مطالعه سریع این نکته برداری‌‌ها در روزهای آخر، به شما در یادآوری نکاتی که قبلاً مطالعه کرده‌اید، کمک خواهد کرد. سعی کنید که در همین دوره، حدود صد و بیست ساعت را به مطالعه پایه سری دوم (پایه‌های باقی مانده) اختصاص دهید و بقیه زمان را به پیش‌دانشگاهی دو و درس‌های دبیرتان بپردازید.
 
حتماً شما دانش‌آموزان عزیز به این نکته توجه داشته باشید که امتحانات پیش‌دانشگاهی دو، مزاحمی برای برنامه‌ریزی و آمادگی شما برای کنکور نیست؛ بلکه تاثیر مثبتی بر روند کاری شما دارد؛ زیرا پیش‌دانشگاهی دو، بخش مهمی از منابع کنکور را تشکیل می‌دهد و این امتحانات، بهترین فرصت برای جمع‌بندی و دوره پیش‌دانشگاهی دو و جبران غفلت‌هایی نظیر نخواندن کتاب‌های درسی و مثال‌ها و تمرین‌های آنهاست؛ زیرا این کتاب‌ها در کنکور خیلی مهم هستند، ولی مورد غفلت واقع می‌شوند؛ به همین دلیل، حدود چهار یا پنج روز قبل از شروع امتحانات، تمام نقاط ضعف اساسی خود در دروس پیش‌دانشگاهی دو را برطرف کنید و نگذارید که نکته‌های مبهم از نظر مفهومی داشته باشید. بعد از رفع اشکالات مفهومی، طبق برنامه امتحانات، شروع به درس خواندن کنید. اگر قبل از شروع امتحانات، نقاط ضعف اساسی خود را برطرف کرده باشید، در این زمان کافی است تا تسلّط خود را افزایش دهید و مرور کنید و تست بزنید.
 
تشریحی خواندن برای امتحانات به کنکور شما هیچ ضرری نمی‌زند، بلکه فایده‌های زیادی هم دارد؛ پس فکر نکنید که باید تغییر خاصی در برنامه خود ایجاد کنید؛ اما هرگز از تست زدن غافل نشوید و تا می‌توانید تست بزنید. بهتر است که در این دوران، در هنگام مطالعه هر درس، بیشتر روی تمرین و مثال‌های کتاب درسی و تست‌های آزمون سراسری وقت بگذارید. در مجموع سعی کنید که در طی امتحانات پیش‌دانشگاهی دو، کل دروس آن را جمع کرده و تست بزنید و تا حد امکان خلاصه‌برداری کرده یا زیر نکات مهم آن را خط بکشید تا بعداً فقط به مرور سریع آن بپردازید.
 
  در این روزهای باقی مانده، که البته زمان زیادی هم هست، دو یا سه درسی را که مهم است و شما در آن ضعف دارید، انتخاب کرده و بیشتر (تقریباً یک روز در میان) در برنامه خود قرار دهید. مطمین باشید که زمان کافی برای جبران ضعف‌های خود در درس هایی که احساس می‌کنید کمتر بلدید، دارید؛ فقط کافی است که با اراده قدم بردارید و به خود و توانایی‌هایتان اعتماد کنید و نگران نباشید.  
 
نکته مهمی که در این ایام باید به آن توجه داشته باشید و زمان مناسبی را به آن در برنامه‌ریزی خود اختصاص دهید، این است که به عمومی ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. دروس عمومی بسیار مهم و امتیازآور هستند؛ پس حتماً وقت مناسبی را به این درس‌ها اختصاص دهید. اگر احساس می‌کنید که نمی‌توانید از پس تمام عمومی‌ها به خوبی برآیید، تمرکز بیشتری روی دروس ادبیات و معارف اسلامی داشته باشید.
 
در مجموع سعی کنید که در روزهای باقی مانده، به عنوان یک دانش‌آموز کنکوری، از فرصتی که در دست دارید، حتی امتحانات پیش‌دانشگاهی دو، بهترین استفاده را ببرید و همچنان که آنها را برای امتحان آماده می‌کنید، به صورتی که برای مرور نهایی آماده شوند، نکته برداری کرده و در این مباحث تست بزنید. در همین زمانی که در دست دارید، پاره‌ای از آن را نیز برای مرور درس‌های پیش‌دانشگاهی یک و نیز مطالعه درس‌های پایه­ای که تا به حال نخوانده‌اید، اختصاص دهید.
 
سعی کنید که این بخش از مطالعه خود را تا دو هفته مانده به کنکور به پایان برسانید و دو هفته پایانی را به تست زنی سرعتی و رفع اشکال از طریق حل تست‌ها بپردازید. در واقع خودتان را در شرایط آزمون سراسری قرار داده و بسنجید. نکته بسیار مهمی که همه شما عزیزان باید به آن توجه داشته باشید، این است که این فرصت باقی مانده را خیلی جدی بگیرید. اگر در این مدت خوب عمل کنید، به طور حتم از خیلی از رقیبان خود جلو خواهید افتاد و به هدف خود نزدیک‌تر می‌شوید. داشتن برنامه در این مدت، بسیار مهم است و نداشتن آن باعث سردرگمی و استرس خواهد شد.

نکته مهم دیگر برای داوطلبانی که کمتر مطالعه کرده‌اند این است که در هر شرایط درسی که قرار دارید و با هر میزان مطالعه‌ای که تا به حال داشته‌اید، به هیچ عنوان نگران نباشید و با انرژی و اعتماد به نفس، ادامه راه را طی کنید. محکم باشید و مطمین باشید که در زمانی که در دست دارید، با تلاشی که انجام دهید، می‌توانید به بخش مهمی از خواسته‌های خود برسید. مخصوصاً اگر در دوره تحصیلی خود جزو دانش‌آموزان زرنگ و حتی متوسط بوده‌اید، می‌توانید روی آموخته‌های قبلی خود سرمایه‌گذاری کنید و با جدیت در همین ایام باقی مانده نتیجه خوبی را کسب کنید؛ پس با توکل به خدا و با یک برنامه‌ریزی خوب، به راهتان ادامه دهید. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.