از الان تا آزمون سراسری سال ۹۷ چه کار کنیم؟(بخش اول)

تعطیلات نوروز سال ۱۳۹۷ که خیلی از شما داوطلبان عزیز برای آن حسابی برنامه‌ریزی کرده بودید هم به پایان رسید. ممکن است که بسیاری از شما طبق برنامه درسی خود پیش رفته و گروهی هم نتوانسته باشید که به طور کامل یا حتی اصلاً به برنامه‌ریزی خود جامه عمل بپوشانید. ضمن تبریک به همه شما دوستان گرامی که توانستید از این تعطیلات نهایت استفاده را بکنید، باید اضافه کنیم که گرچه تعطیلات عید، بسیار مهم بود، اما نباید با فکر کردن به گذشته و افسوس خوردن برای آن و با تضعیف روحیه، وقت و زمان باقی مانده را نیز از دست داد.
 
در هر شرایط درسی که هستید، مهم‌ترین کار این است که تصمیم بگیرید تا از این زمان باقی مانده که اتفاقاً بسیار مهم است، نهایت استفاده را ببرید. روی سخنمان بیشتر با شما داوطلبانی است که تا الان کم کاری کرده یا مطالعه خوبی نداشته‌اید. به این نکته توجه داشته باشید که اگر از همین الان هم با یک برنامه‌ریزی قوی و یک اراده محکم، عزم خود را جزم کنید، حتماً موفق خواهید شد؛ پس ناامید نشوید و زودتر دست به کار شوید؛ البته داوطلبان قوی نیز باید توجه داشته باشند که استفاده درست و اصولی از این اوقات باقی مانده، باعث می‌شود تا در موقعیت بسیار بهتری قرار گیرند.
 
۱۵۱۵۸۴۹۲۸۸
 

نخستین گام برای موفقیت، مشخص کردن موقعیت مطالعاتی و درسی‌تان در این روزهای باقی مانده تا کنکور است. از هر گروه از داوطلبان که هستید، حتماً برآوردی از خود و مطالعه‌تان داشته باشید؛ بخصوص اینکه شما دومین دوره طلایی مهم را نیز پشت سر گذاشته‌اید و اکنون با توجه به شرایط جدید باید خود را بسنجید. بدون خوش باوری و البته منفی‌گرایی و مثل یک انسان بی‌طرف، که نقش داوری را به عهده گرفته است، خودتان را مورد سنجش قرار دهید. این کار به خوبی به شما کمک می‌کند تا بدانید که در روزهای باقی مانده باید چه کارهایی را انجام دهید و برای رسیدن به آن، چه برنامه‌ریزی‌ای داشته باشید. توجه داشته باشید حتی اگر تا الان طبق برنامه پیش رفته‌اید، باز هم خود و مطالعه‌تان را بررسی کنید. اگر از برنامه و مطالعه خود راضی هستید، به روال سابق ادامه دهید، اما اگر فکر می‌کنید که می‌توانید با تغییر در برنامه خود، نتایج بهتری بگیرید، حتماً وقتی را برای این کار اختصاص دهید.
 
همه داوطلبان عزیز، چه پشت کنکوری‌ها و چه دانش‌آموزان، باید توجه داشته باشند که یک گام مهم در موفقیت، همین برآورد زحمت و مطالعه‌ای است که کشیده‌اند، و گام مهم‌تر اینکه بپذیرند که می‌توانسته‌اند بهتر باشند و برای این بهتر شدن باید جسارت به خرج داده و تغییر را قبول کنند. اگر از جمله داوطلبانی هستید که فکر می‌کنید باید برنامه خود را تغییر دهید، سعی کنید که از همین الان تا زمان برگزاری کنکور، یک برنامه بلند مدت برای خود در نظر بگیرید که در آن برنامه تا حد ممکن، زمانی را برای مطالعه تمام دروس، مرور آنها و تست‌زنی درس‌ها در نظر بگیرید. این برنامه باید بر حسب توانمندی‌های شما در هر درس، میزان مطالعه‌ای که تا به حال در هر درس داشته‌اید، بودجه‌بندی و میزان اهمیت هر درس صورت بگیرد. سعی کنید تا هیچ درسی را نخوانده نگذارید و حتی اگر شده، فصل‌های آسان هر درس را از همین الان در برنامه مطالعه خود بگنجانید.
 
یک برنامه بلند مدت با یک برنامه مطالعاتی هفتگی محققق می‌شود؛ یعنی شما باید از همین الان تا روز برگزاری کنکور را به هفته‌های مطالعاتی تقسیم کرده و این هفته‌ها را به ساعات مختلف تقسیم کنید: ساعات بیداری، ساعات خواب و استراحت، و اگر دانش‌آموز هستید، ساعات مدرسه و سپس طبق آن، ساعاتی را برای مطالعه در نظر بگیرید. بعد از مشخص کردن ساعت مطالعه، این میزان ساعت را با توجه به اهمیت درس‌ها و ضعف و قوتتان بین دروس خود تقسیم کنید. بعد از مشخص کردن موارد و دروس مورد نیاز مطالعه در کل هفته، برنامه تقریبی هر روز خود را نیز مشخص کنید. حتماً در یک روز تنوع مطالعاتی داشته باشید و این طور نباشد که مثلاً چهار تا پنج ساعت پشت سر هم فقط یک درس خاص را مطالعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.