از درس خواندن لذت ببرید

عاملی که باعث لذت بردن انسان از عناصر و اتفاقات اطراف می‌شود، دیدگاه او نسبت به آن‌هاست. حال آن‌که قضاوت و پیش‌داوری در مورد هر امری باعث ایجاد حالت تدافعی نسبت به آن می‌شود.

در زمینه‌ی تحصیلی و مطالعه و درس خواندن نیز همین امر حکم‌فرماست.قضاوت و پیش‌داوری در مورد دبیر یک درس یا سطح دشواری درس‌ها و مباحث با ایجاد یک سد تدافعی می‌تواند میزان یادگیری دانش‌آموز را کاهش دهد.

رویارویی با واقعیت‌‌های مثبت و خوشایند در مورد هر امری و پررنگ کردن آن‌ها با اصلاح ذهنیت به مرور زمان باعث جذاب شدن آن می‌شود.

در این رابطه با دقت هرچه تمامتر به موارد زیر توجه داشته باشید:

index

1.    دانش‌آموز را به پیش‌خوانی درس‌ها تشویق کنید. حضور فعال در کلاس باعث افزایش راندمان یادگیری می‌شود و این حس خوبی را به او القا خواهد کرد.

2.   در حل تمرین چیدمان ساده به دشوار را مد نظر داشته باشید. توانایی حل سؤالات اعتمادبه‌نفس دانش‌آموز را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می‌دهد.

3.    بازه‌های زمانی مطالعه‌ی یک درس را مناسب انتخاب کنید تا ذهن دچار کسالت نشود.

4.   مطمئناً تشویق کارآمدتر از تنبیه است؛ حتی اگر مورد تشویقی خیلی کم‌تر از تنبیهی باشد. دادن جایزه یکی از بهترین تشویق‌هاست. انتخاب کتاب به عنوان جایزه، یک تیر است و دو نشان!

5.   بیان توانایی‌ها و نقاط مثبت دانش‌آموز و تأکید بر آن‌ها با تأثیر مثبتی که روی اعتمادبه‌نفس، عملکرد و آرامش خاطر او دارد به مرور زمان باعث کمرنگ شدن نقاط چالشی می‌شود. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.