از رتبه‌هاي برتر کنکور ياد بگيريم – اهميت کتاب درسي

همانگونه که بارها و بارها گفته ایم بدون شک اولين و اصلي‌ترين منبع آموزشي هر دانش‌آموز و بخصوص داوطلب کنکور سراسری،کتاب درسي است.

بعضي از دانش‌آموزان و داوطلبان براي مرحله‌ي ادراک مطالعه، به جزوه‌ي معلم اکتفا مي‌کنند و به سراغ کتاب درسي نمي‌روند؛ در حالي که در چند سال اخير اهميت کتاب درسي در کنکور سراسري بيش‌تر شده و گاهي شاهد بوده‌ايم که از تمرين‌ها و مثال‌هاي حل‌شده‌ي کتاب درسي به طور مستقيم سؤال طرح شده است.

شما به کتاب درسي چه‌قدر اهميت مي‌دهيد؟ نظر نفرات برتر کنکور در این مورد چيست؟

images

محمد استادمحمدي، رتبه‌ي 1 رشته رياضي :

به نظر من مهم‌ترين منبع، همان کتاب‌ درسي است. من حتي در کنکورهاي سال‌هاي پيش چند سؤال ديدم که عيناً از کتاب درسي مطرح شده بودند. سؤالات کنکور فقط از کتاب‌هاي درسي است و قرار نيست چيزي خارج از کتاب‌هاي درسي طرح شود.

سينا دل‌آذر، رتبه‌ي 9 رشته تجربي :

در مورد درس‌هاي عمومي آن‌قدر از کتاب درسي خوانده بودم که خط به خط کتاب را حفظ بودم. به نظرم در تک تک کلمات کتاب‌هاي درسي، حکمتي نهفته است. تأکيد اصلي من روي کتاب درسي بود. فايده‌اي ندارد چند تا کتاب را با هم بخوانيم؛ چون بيش‌تر کتاب‌ها درست مانند کتاب درسي هستند.

محمدرضا طبري، رتبه‌ي 10 رشته تجربي :

هر کس از من مي‌پرسد که از چه منبعي استفاده کند مي‌گويم: "اول کتاب درسي‌ات را بخوان.". زماني فکر مي‌کردم کتاب درسي اصلاً مهم نيست و بايد جزوه بخوانم و تست بزنم. بعد که پيش‌دانشگاهي آمدم و سؤالات کنکور را ديدم، متوجه شدم کتاب‌هاي درسي چه‌قدر مهم هستند.

به عنوان مثال من کتاب درسي زيست شناسی دوم، سوم و پيش‌دانشگاهي را تقريباً 50 بار خواندم؛ البته تست هم مي‌زدم. به نظر من در کنکور، بچه‌ها از اين نظر سنجيده مي‌شوند که چه کسي کتاب درسي را درست خوانده است. توصيه مي‌کنم اول کتاب درسي را بخوانند، دوم کتاب درسي را بخوانند و سوم هم کتاب درسي را بخوانند. اگر وقت آوردند، سراغ تست بروند.

البته بایستی بگویم اين پيشنهاد را براي درس رياضي نمي‌دهم؛ چون در درس رياضي حتماً بايد بعد از حل تمرینات کتاب درسی، تست کار کنند؛ ولي براي زيست و زمين‌شناسي سعي کنند به کتاب درسی خيلي تکيه داشته باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.