از نکات مثبت نیم‌سال اول درس بگیرید

حتما بارها و بارها این جمله معروف را شنیده‌اید که نیم‌سال دوم آغازی مهم‌تر است، اما چرا؟

در نیم‌سال دوم با انرژی و انگیزه‌ی بالاتر و به طور جدی‌تری درس بخوانید و برنامه‌ریزی دقیق‌تری را برای خود در نظر بگیرید؛

چون با پایان امتحانات نیم‌سال اول و کارنامه‌ی نیم‌سال خود را دریافت می‌کنید و با توجه به کارنامه‌ی خود و تجزیه و تحلیل و بررسی دقیق و موشکافانه آن می‌توانید متوجه شوید در کدام درس در نیم‌سال گذشته کم‌کاری کرده‌اید و در این درس نیاز به تمرین و مرور بیش‌تری دارید و هم‌چنین کدام درس‌ها را به‌خوبی یاد گرفته‌اید و بایستی این نقاط قوت خود را تثبیت کنید.

images

پس به طور کلی با نقاط قوت و ضعف خود به خوبی و بطور کامل آشنا می‌شوید و حالا بر اساس شناختی که از خود پیدا کرده‌اید می‌توانید برنامه‌ریزی اصولی تر و منسجم‌تری برای خود داشته باشید و با رفع ایرادهایی که در ترم اول داشته‌اید و برنامه‌ریزی بر اساس توانایی و شناخت بیش‌تر از خودتان عملکردتان را بهبود بخشید.

با در دست داشتن کارنامه‌ی نیم‌سال اول، درس خواندن شما در نیم‌‌سال دوم خیلی مهم‌تر است و هم‌چنین به عنوان نکته‌ی آخر، یادآوری می‌کنم که تکرار اشتباه خود اشتباه بزرگ‌تری است.پس از نکات مثبت نیم‌سال اول درس بگیرید تا نقاط ضعف خود را بهبود بخشید.

۲ comments on “از نکات مثبت نیم‌سال اول درس بگیرید

 1. مریم می‌گه:

  سلام استاد احمدی خسته نباشید!! استاد من ازنیم سال دوم دیگه انرژی وانگیزه ای ک داشتم وندارم…ازعملکردنیم سال اولم راضیم اما شایدبینهایت خودمو خسته کردم بطوریکه الان واقعا خستم…این خستگی منو اذیت میکنه…میدونم ک باید خودموعوض کنم باید فکرمو درست کنم ولی هدفم کم رنگ شده جون این هدفو خیلی دور میبینم…امتحانات نهایی انتظاری ک خودم وبقیه ازم دارن اگه نشه اگه… خیلی فشار روحی دارم

  • adahmadmin می‌گه:

   با عرض سلام و احترام

   ابتدای سال تحصیلی را به خاطر‌ می‌آورید؟ در ابتدای سال همه‌ی برنامه‌ریزی‌ها بر پایه‌ی موفقیت در پایان سال تحصیلی طرح‌ریزی‌ می‌شوند. انگیزه‌ها در بیشینه‌ی مقدار خود قرار دارند و همه‌ی امکانات برای این هدف دوست‌داشتنی فراهم می‌شود.

   بیایید تا یک ویژگی مشترک همه‌ی افراد موفق را بررسی کنیم. در بیوگرافی‌های‌شان یک نکته‌ی بسیار حیرت‌انگیز وجود دارد. موفق‌ها تا انتهای داستان هدف خود را دیده‌اند. به بیان دیگر تا انتهای داستان هدف‌ خود را فراموش نکرده‌اند. همین عامل هم در مواجهه با مشکلات آن‌ها را از دنبال کردن هدف‌ها دور نکرده است. وقتی چیزی را همیشه مقابل چشم‌های‌تان داشته باشید راه‌های رسیدن به آن را همیشه پیدا خواهید کرد. شاید این جمله‌های زیبا هم از همین تفکر متولد شده باشند که: «بن‌بستی وجود نخواهد داشت؛ چون همیشه یا راهی خواهم یافت، یا راهی خواهم ساخت». موفق‌ها به طرز حیرت‌انگیزی در جاهایی که همه  به فکر پایان بودند، شروع کرده‌اند. در راه هر کدام از این شروع کردن‌ها هم نهایت انگیزه‌ی خود را گذاشته‌اند.

   به مثالی در مسیر سال تحصیلی برویم. ماه‌های بهمن و اسفند گاهی برای بعضی از دانش‌آموزان به شکل پایان راه درمی‌آید. در حالی که نه خبری از تابلو رسیدن به مقصد است و نه حتی دلیلی وجود دارد که نشان دهد ادامه دادن مسیر غیر ممکن است. گاهی نمره‌هایی از کارنامه‌ی نیم‌سال اول که رضایت‌بخش نیستند عامل بروز این احساس هستند. گاهی هم دیدن کسی که در این ایام دست از تلاش کردن برمی‌دارد انگیزه را کاهش م‌دهد. به هر حال دانش‌آموزان سخت‌کوش کانونی پذیرفته‌اند که بروز احساساتی از این قبیل در مسیر طولانی یک سال تحصیلی طبیعی است؛ اما تسلیم شدن در برابر این احساس و ناامیدیِ برآمده از آن اصلاً طبیعی نیست.

   می‌توان از همین احساس ناخوشایند یک موتور محرک ساخت. شروع مجددهای موفق‌ها هیچ وقت تصادفی نبوده است. در شرایطی که در مسیر به‌خوبی در حال پیشروی بوده‌اند نیازی به شروع کردن نبوده اما در پایان‌های ساختگی، ماجرا کاملاً متفاوت است. اگر باز هم در این دو ماه به این فکر اشتباه دچار شدید که عملکرد ناموفق در انتهای نیم‌سال اول به معنی عملکرد ناموفق در پایان سال تحصیلی است، به این دو سؤال پاسخ دهید: «آیا آزمون‌های کانون و پروژه‌های آن هم در بهمن و اسفند تمام می‌شوند؟ آیا هدفی که در ابتدای سال تحصیلی داشته‌ام از ذهنم فراموش شده است؟»

   گاهی برای جشن گرفتن موفقیت نهایی به یک شروع مجدد در میانه‌های راه احتیاج داریم. شروع کردن مجدد در اوایل نیم‌سال دوم پیشنهاد خوبی به نظر می‌رسد. برای برداشتن یک گام موفق به سمت هدف هیچ وقت دیر نیست.

   بهمن و اسفند، ماه‌های آخر سال هستند اما ماه‌های آخر سال تحصیلی نیستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.