از نگاه رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری: زبان و ادبیات فارسی را چطور بخوانیم؟(بخش ششم)

زبان و ادبیات فارسی، به عنوان درسی که در میان دروس عمومی آزمون سراسری، با دارا بودن ضریب ۴ بیشترین ضریب را دارد، از اهمیت بسزایی در تعیین رتبه و تراز داوطلبان کنکور سراسری برخوردار است.

تنوع سؤال‌های این درس و گستردگی مطالب آن به خصوص در سالهای اخیر، باعث شده است که اکثر داوطلبان نتوانند در این درس، درصد خوبی را به دست بیاورند. با توجه به اینکه درس زبان و ادبیات فارسی برای هر پنج گروه آزمایشی آزمون سراسری اهمیت بسیار ویژه ای دارد، تلاش کرده‌ایم تا در این سلسله از مقالات که از زبان داوطلبان گروه های مختلف که در این درس درصد خوبی کسب کرده‌اند، نحوۀ مطالعۀ زبان و ادبیات فارسی و آمادگی برای آزمون آن را بیان کنیم؛
 
البته شاید شما از شیوۀ دیگری بهره ببرید و موفق نیز بشوید؛ یا  شما اصلاً  با درس مورد نظر مشکلی نداشته باشید که در این صورت، مشخص است که نباید نحوۀ مطالعۀ خود را تغییر دهید؛ یا شاید شیوۀ مطالعۀ دارنده یک رتبۀ برتر، با توجه به مهارت و سطح آمادگی شما، نتواند پاسخگوی نیاز شما باشد.
 
209129_264

غزاله تفاق، رتبۀ ۵ گروه آزمایشی علوم تجربی آزمون سراسری ۹۱، زبان و ادبیات فارسی ۷/۹۴ درصد:
برای مبحث قرابت معنایی، از همان اول سراغ سؤالات آزمون سراسری رفتم؛ چون به نظر من در این مبحث، طراحان سؤالات آزمون سراسری نگاه خاصی دارند و تا وقتی که خواستۀ آنها را متوجه نشویم، نمی­توانیم به آنها درست جواب دهیم.
 
تارا فرسادفر، رتبۀ ۱ آزمون سراسری هنر ۹۳، زبان و ادبیات فارسی ۷/۷۴ درصد:
در درس زبان و ادبیات فارسی، به مباحث قرابت معنایی و آرایه‌ها، چون در دوران دبیرستان خوب کار کرده بودیم، مسلط بودم. در سال چهارم هم در ابتدا درس به درس مطالعه می‌کردم و تست‌های آرایه‌های ادبی و قرابت معنایی هر درس را حل می‌کردم، اما در اواخر به طور موضوعی مطالعه می‌کردم؛ یعنی یک روز لغت، یک روز قرابت، یک روز آرایه‌ها و همین طور هر روز یک مبحث را می‌خواندم.
 
برای مرور تاریخ زبان و ادبیات فارسی، خودم فلش کارت هایی را درست کرده بودم و لغات را هم بارها و بارها و در هر موقعیت و فرصتی که پیش می امد مرور کردم تا به خوبی و به طور کامل در خاطرم بماند.
 
محمد استاد محمدی، رتبۀ ۱  گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی آزمون سراسری ۹۱، زبان و ادبیات فارسی ۷۶ درصد:
در درس‌های عمومی، بخصوص ادبیات، مشکل داشتم. مشکلم این بود که وقتی درسم را می‌خواندم، بعد از مدتی می­دیدم که آن را کاملاً فراموش کرده‌ام و در آزمون‌های آزمایشی  نتیجۀ  دلخواهم را نمی‌گرفتم.
 
بعد از مدتی با چند نفر که مشاوره کردم، فهمیدم کار اشتباه من این بود که اگر دو فصل را برای آزمون بعدی می‌خواستم بخوانم، هر دو را در یک روز می‌خواندم؛ در نتیجه، همان زمانی را که برای مطالعه می­گذاشتم، یعنی ۵ تا ۶ ساعت را به جای یک ضرب خواندن در سه روز خواندم. با انجام این کار ساده ولی در عین حال بسیار موثر و کارآمد، درصدم در آزمون‌های آزمایشی به طور کلی بالا رفت؛ تا جایی که  اول ادبیات را ۴۰ درصد می‌زدم و آرزو می‌کردم که ۷۰ درصد بزنم، ولی با این روش ۱۰۰در برخی از آزمون ها درصد هم زدم و معمولاً درصدم بالای ۸۰ بود.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.