از نگاه رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري: زبان انگليسي را چطور بخوانيم؟(بخش اول)

 زبان خارجي (در اينجا بيشتر مورد نظر ما زبان انگليسي است) نسبت به ساير دروس موجود در آزمون سراسري، وضعيت ويژه‌اي دارد؛ زيرا داوطلبان در اين درس به دو دسته تقسيم مي­شوند: داوطلباني که به کمک مؤسسه‌هاي زبان، در اين درس توانمند شده، و گروهي که فقط به کتاب درسي و مدرسه اکتفا کرده‌اند و  به زبان انگليسي چندان مسلط نيستند.

مهم اينجاست که حتي داوطلباني که به زبان انگليسي مسلط هستند، اين درس را رها نمي­کنند و در برنامه هفتگي خود، مطالعه و بويژه تست زبان را مي‌گنجانند تا بتوانند از نقطه قوت خود در آزمون سراسري بخوبي بهره ببرند و درصد خوبي را از اين درس کسب کنند. بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان سنجش، تنها 6/6 درصد از داوطلبان، موفق به کسب درصد بالای 50 در این درس در کنکور می شوند که نشان دهنده عدم توجه کافی و روش مطالعه اشتباه این دسته از داوطلبان دارد.
 
در این سلسله از مقالات نحوۀ مطالعۀ هر دو گروه از داوطلبان را ذکر مي‌کنيم و اميدواريم که بتواند براي خوانندگان گرامي مفيد واقع شود.
 
index

 پژمان شهبازي:رتبۀ 1 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در آزمون سراسري 94، زبان خارجي 100 درصد: 
زبان انگليسي من خوب بود؛ البته در حدي نبود که براي اين درس مطالعه نکنم. واژگان کتاب را حفظ کرده بودم و براي يادگيري گرامر هم، به نظر من، توجه به متن‌هاي کتاب بسيار مؤثر است. در سؤال‌هاي درک مطلب هم گاه کلمه‌اي است که معني‌اش را نمي‌دانيم و بايد حدس بزنيم. اگر اين گونه سؤال‌ها را بشناسيم و بيشتر روي اين سؤال‌ها کار کنيم، در پاسخگويي به آنها به ما کمک خواهد کرد. خود من گاه پيش مي‌آمد که معني ترکيبي را متوجه نمي‌شدم، اما براي درک مفهوم اصلي متن با مشکلي مواجه نمي‌شدم؛ چون براي پاسخ به درک مطلب‌ها، فهميدن متن کلي و تقسيم بندي‌هاي متن، در درجه اول اهميت است؛ البته  دانستن واژگان انگليسي، بخصوص آنچه در گسترۀ کتاب‌هاي درسي است، نيز  به درک بهتر متن­هاي انگليسي کمک مي‌کند. 
 
 سيد شايان پور مير بابايي:رتبۀ 1 گروه آزمايشي علوم تجربي در آزمون سراسري 93، زبان خارجي4/89درصد :
گرامر زبان انگليسي شبيه قواعد عربي است و نياز به مطالعه دارد. براي «کلوز تست» و «ردينگ» هم بايد به طور منظم و مستمر تست زد؛ البته من، چون پدر و مادرم دبير زبان انگليسي هستند، زبانم خوب است و مشکل خاصي در اين زمينه نداشتم؛ اما بهرحال در دوران آمادگی برای کنکور تست زياد زدم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.