از نگاه رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري: زبان انگليسي را چطور بخوانيم؟(بخش دوم)

 زبان خارجي (در اينجا بيشتر مورد نظر ما زبان انگليسي است) نسبت به ساير دروس موجود در آزمون سراسري، وضعيت ويژه‌اي دارد؛ زيرا داوطلبان در اين درس به دو دسته تقسيم مي­شوند: داوطلباني که به کمک مؤسسه‌هاي زبان، در اين درس توانمند شده، و گروهي که فقط به کتاب درسي و مدرسه اکتفا کرده‌اند و  به زبان انگليسي چندان مسلط نيستند.

مهم اينجاست که حتي داوطلباني که به زبان انگليسي مسلط هستند، اين درس را رها نمي­کنند و در برنامه هفتگي خود، مطالعه و بويژه تست زبان را مي‌گنجانند تا بتوانند از نقطه قوت خود در آزمون سراسري بخوبي بهره ببرند و درصد خوبي را از اين درس کسب کنند. بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان سنجش، تنها 6/6 درصد از داوطلبان، موفق به کسب درصد بالای 50 در این درس در کنکور می شوند که نشان دهنده عدم توجه کافی و روش مطالعه اشتباه این دسته از داوطلبان دارد.
 
در این سلسله از مقالات نحوۀ مطالعۀ هر دو گروه از داوطلبان را ذکر مي‌کنيم و اميدواريم که بتواند براي خوانندگان گرامي مفيد واقع شود.
 
index

محسن اميرسبتکي،رتبۀ 782 گروه آزمايشي علوم تجربي در آزمون سراسري 93، زبان خارجي 7/94 درصد:   
من در درس زبان انگليسي ابتدا ضعف داشتم؛ به صورتي که در اولين آزمون آزمايشي تابستان سال چهارم، زبانم 46 درصد شد. بعد از آن آزمون، تصميم جدي براي ارتقا در درس زبان انگلیسی گرفتم؛ تا اينکه در آزمون سراسري، بيشترين درصد عمومي من در درس زبان انگليسي (7/94 درصد) شد.
 
روش‌هاي جديدي که براي پيشرفت خود در این درس مهم و نعیین کننده در رتبه و تراز در آزمون سراسری پيش گرفتم عبارت بودند از:
1- دو روز در هفته، آخر شب را به تست «ردينگ» و «کلوز تست» زبان اختصاص مي‌دادم . اين زمان به غير از اختصاص وقت اصلي براي مطالعه واژگان و قواعد بود.
2- براي زدن تست‌هاي «ردينگ»، ابتدا يک نگاه بسيار کوتاه به سؤالات مي‌انداختم و سپس به خواندن متن مي‌پرداختم.
3- سعي مي‌کردم که هنگام خواندن متن، کلماتي را که معني آنها را بلد نيستم، با توجه به جملات قبل و بعد از آن، معني کنم.
4- بعد از خواندن متن و زدن تست‌ها، موقع بررسي جواب‌ها، دوباره متن را براي خودم ترجمه مي‌کردم و با ترجمه‌ اصلي مطابقت مي‌کردم تا ببينم که تا چه حد درست ترجمه کرده‌ام.
5- همواره زدن اين تست‌ها را به صورت زمان‌دار انجام‌ مي‌دادم تا سرعتم زياد شود، و نتيجه‌ آن اين شد که در آزمون سراسري، سؤالات زبان را در کمتر از 15 دقيقه زدم.
6- در مورد «کلوز تست» تست بايد بگويم قبل از اينکه گزينه‌ها را نگاه کنم براي خودم حدس مي‌زدم که چه کلماتي را مي‌توان در جاي خالي قرار داد.
 
طيبه ديبايي، رتبۀ 2 گروه آزمايشي علوم انساني در آزمون سراسري 88، زبان خارجي 70 درصد:
در درس زبان انگليسي، در ابتدای کار درصدهايم دلخواه نبود، و با وجود آنکه به درس زبان علاقه داشتم، اما روش تست زدن را خوب نمي‌دانستم. براي رسيدن به موفقيت، ابتدا زمان مطالعه‌ اين درس را به زمان‌هاي استراحت و وقت‌هايي که از خواندن درس‌هاي ديگر خسته مي‌شدم، اختصاص دادم. همچنين تعداد تست‌هايم را بسيار زياد کردم و با برنامه‌ريزي منظم، لغاتي را که معني‌شان را نمي‌دانستم در يک دفترچه يادداشت کردم و به صورت مستمر آن را مطالعه مي‌کردم.
 
پس از مدتي با مطالعه منظم و مستمری که برای خود در نظر گرفته بودم دايره‌ لغاتم افزايش يافت و شيوه‌ تست زدن درس زبان را بهتر ياد گرفتم. در ابتدا، درصدهايم نوسان زيادي داشت، اما در اواخر، از 70 درصد پايين‌تر نمي‌آمد و در آزمون سراسري هم 70 درصد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.