از نگاه رتبه‌هاي برتر آزمون‌هاي سراسري: زبان انگليسي را چطور بخوانيم؟(بخش پایانی)

زبان خارجي (در اينجا بيشتر مورد نظر ما زبان انگليسي است) نسبت به ساير دروس موجود در آزمون سراسري، وضعيت ويژه‌اي دارد؛ زيرا داوطلبان در اين درس به دو دسته تقسيم مي­شوند: داوطلباني که به کمک مؤسسه‌هاي زبان، در اين درس توانمند شده، و گروهي که فقط به کتاب درسي و مدرسه اکتفا کرده‌اند و  به زبان انگليسي چندان مسلط نيستند.

مهم اينجاست که حتي داوطلباني که به زبان انگليسي مسلط هستند، اين درس را رها نمي­کنند و در برنامه هفتگي خود، مطالعه و بويژه تست زبان را مي‌گنجانند تا بتوانند از نقطه قوت خود در آزمون سراسري بخوبي بهره ببرند و درصد خوبي را از اين درس کسب کنند. بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان سنجش، تنها 6/6 درصد از داوطلبان، موفق به کسب درصد بالای 50 در این درس در کنکور می شوند که نشان دهنده عدم توجه کافی و روش مطالعه اشتباه این دسته از داوطلبان دارد.
 
در این سلسله از مقالات نحوۀ مطالعۀ هر دو گروه از داوطلبان را ذکر مي‌کنيم و اميدواريم که بتواند براي خوانندگان گرامي مفيد واقع شود.
 
index

 
سهند سروري، رتبۀ 9 گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در آزمون سراسري 92، زبان خارجي4/89 درصد:  
نکته مهمی که داوطلبان بایستی در مطالعه درس زبان انگلیسی خوب به خاطر داشته باشند این است که براي تسلط بر گرامر و واژگان زبان انگليسي، بايد زياد تمرين کرد و تست زد؛ اما مهم­تر از اين دو بخش، درک مطلب است. به نظر من براي پاسخگويي به تست‌هاي درک مطلب زبان انگليسي، مثل عربي بايد هفته‌اي دو يا سه يا بيشتر از اين، درک مطلب کار کرد. با انجام اين کار، آن قدر توان درک مطلب شما در زبان انگليسي بالا مي‌رود که مي‌توانيد خيلي سريع تست‌هاي زبان را پاسخگو باشيد.
 
در زمينه لغت‌هاي جديد، هم در زبان انگليسي و هم در زبان عربي، مي‌شود تا حدود زيادي با توجه به متن درک مطلب، معني آنها را حدس زد؛ يعني با کمک ساير واژگان، مي‌توان معني واژه مورد نظر را يافت. براي فراگيري گرامر و واژگان انگليسي، بهترين منبع، خود کتاب درسي است.
 
محمد کاظم ميداني،رتبۀ 23  گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در آزمون سراسري 93، زبان خارجي 7/78 درصد:
 اولويت کاري، تسلط بر تمام لغات کتاب‌هاي دبيرستان هست که انجام اين کار، نياز به مرور مداوم، و مهم‌تر از آن، زدن تست‌هاي مربوط به درس‌ها دارد تا ببينيد که فلان کلمه چگونه در جمله ظاهر مي­شود. براي زدن تست گرامر و لغت، اين سؤال پيش مي­آيد با توجه به اينکه معمولاً تست­هاي اين دو مبحث در کتاب‌هاي تست زياد هستند، داوطلب چطور و چه مقدار  تست بزند. روشي را که خودم پياده کردم و کمکم کرد، اين بود که 10 تست از هر درس را در هر نوبت مي­زدم؛ براي مثال، 10 تست از گرامر درس 1 پيش‌دانشگاهي و 10 تست از گرامر درس 2 مي­زدم، و براي يادگيري لغات نيز از همين روش استفاده مي­کردم.
 
دربارۀ «کلوز تست» بايد گفت که به نظر من، اين مبحث، سخت­ترين مبحث سؤال‌هاي زبان خارجي است. براي تسلط بر اين مبحث، ابتدا با آن بايد مثل يک متن «ردينگ» برخورد کنيم و آن را تا آخر بخوانيم تا با محتوا و مفهوم کلي متن آشنا بشويم، و بعد برگرديم و با آن مثل سؤالات لغت و گرامر برخورد کنيم؛ يعني، براي پاسخ به سؤال لغت به گزينه‌ها نگاه نکنيم و ابتدا لغتي را که مي­توانيم بگذاريم، تصور کنيم و بعد به گزينه‌ها نگاه کنيم و گزينۀ مناسب را از ميان آنها انتخاب کنيم. در مورد گرامر نيز ابتدا به گزينه‌ها نگاه کنيم، گرامر مورد نظر را بفهميم و بعد، با توجه به متن، گزينه را انتخاب نماييم.
 
در مورد «ردينگ» بايد بگويم که در ابتداي کار زياد وارد نبودم و شايد متن را  خوب نمي‌فهميدم، ولي بعد از خواندن متن­هاي متعدد از کتاب‌هاي مختلف، توانستم به سرعت لازم برسم و معني کلي متن را درک کنم. اگر شما نمي­توانيد متن را  ترجمه کنيد بايد بدانيد که نيازي به ترجمۀ کامل متن نيست؛ ولي بايد تا حد خوبي دايرۀ  لغاتتان خوب باشد، و البته اين دايرۀ  لغت در حد کلمات کتاب کافي است و مي­شود با استفاده از آنها  به سؤالات متن پاسخ داد. اما در مورد متن و «کلوز تست» تمرين خيلي مهم است؛ چون پاسخگويي به آنها يک  مهارت است و بايد مهارتتان را بالا ببريد، با متن‌هاي مختلف کلنجار برويد و اگر مشکل زيادي داريد، در ابتدا اصلاً به زمان توجه نکنيد و سعي کنيد که جمله به جمله متن را پيش ببريد؛ ولي بعد از مدتي مي‌فهميد که نيازي نيست که کلمه به کلمۀ  متن را  بلد باشيد تا به سؤالاتش پاسخ بدهيد. براي تمرين متن و «کلوز تست» هم مي­توانيد از متن‌ها و «کلوز تست»هاي کنکورهاي سال‌هاي قبل يا سؤالات تاليفي مشابه استفاده کنيد، و با توجه به نيازتان، به طور منظم کار کنيد (براي مثال خود من تقريباً دو بار در هفته تست ­مي­زدم و روزهاي آخر نيز تقريباً هر روز تست مي­زدم).

کساني که درصد خيلي بالايي در زبان  مي­خواهند، بايد بدانند که مهم­ترين مساله در فراگيري زبان، برخورداري از دايرۀ لغت بالاست؛ در نتيجه، لازم است که معني  کلمات خارج از کتاب را، که چند بار در متن‌ها و «کلوز تست»ها ديديد، پيدا کنيد و در کنار کلمات کتاب‌هاي درسي، آنها را حفظ کنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.