از نگاه رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری: زبان و ادبیات فارسی را چطور بخوانیم؟(بخش اول)

زبان و ادبیات فارسی، به عنوان درسی که در میان دروس عمومی آزمون سراسری، با دارا بودن ضریب ۴ بیشترین ضریب را دارد، از اهمیت بسزایی در تعیین رتبه و تراز داوطلبان کنکور سراسری برخوردار است.

تنوع سؤال‌های این درس و گستردگی مطالب آن به خصوص در سالهای اخیر، باعث شده است که اکثر داوطلبان نتوانند در این درس، درصد خوبی را به دست بیاورند. با توجه به اینکه درس زبان و ادبیات فارسی برای هر پنج گروه آزمایشی آزمون سراسری اهمیت بسیار ویژه ای دارد، تلاش کرده‌ایم تا در این سلسله از مقالات که از زبان داوطلبان گروه های مختلف که در این درس درصد خوبی کسب کرده‌اند، نحوۀ مطالعۀ زبان و ادبیات فارسی و آمادگی برای آزمون آن را بیان کنیم؛
 
البته شاید شما از شیوۀ دیگری بهره ببرید و موفق نیز بشوید؛ یا  شما اصلاً  با درس مورد نظر مشکلی نداشته باشید که در این صورت، مشخص است که نباید نحوۀ مطالعۀ خود را تغییر دهید؛ یا شاید شیوۀ مطالعۀ دارنده یک رتبۀ برتر، با توجه به مهارت و سطح آمادگی شما، نتواند پاسخگوی نیاز شما باشد.
 
209129_264

محمد امین روان بخش، رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم تجربی آزمون سراسری ۹۵، زبان و ادبیات فارسی ۱۰۰ درصد:
زبان و ادبیات فارسی را موضوعی می‌خواندم؛ یعنی درس­ها را می­خواندم و بعد لغات و کلمات هر درس را وارد دفترچه یادداشت می­کردم و مفهوم بیت­ها و جملات را مشخص می­کردم و در نهایت تست قرابت می­زدم. برای زبان فارسی نیز اصل برایم کتاب درسی بود؛ تا جایی که همۀ مثال های کتاب درسی را دقیق می­خواندم. در کل زبان و ادبیات فارسی را زیاد دوره کردم، برای مثال بعد از عید شاید لغات را ۱۰ بار  و تاریخ ­زبان و ادبیات فارسی را ۵ یا ۶ بار دوره کردم.
 
الهام حبیب زاده، رتبه ۴ گروه آزمایشی علوم انسانی آزمون سراسری ۹۳، زبان و ادبیات فارسی۷/۹۰ درصد:
زبان و ادبیات فارسی عمومی را موضوعی می‌خواندم؛ یعنی مباحث این درس را به چهار قسمت املا و لغت و تاریخ زبان و ادبیات فارسی، قرابت معنایی، آرایه‌های ادبی و زبان فارسی تقسیم کرده بودم و روی هر چهار مبحث کار می‌کردم. برای لغت به واژگان انتهای کتاب مراجعه می‌کردم و همه معانی یک واژه را حفظ می‌کردم.
 
برای املا بیشتر تست می‌زدم و معتقدم که اگر کسی ۳۰ یا ۴۰ تست در زمینه املا بزند، کم کم دستش می‌آید که روی چه لغاتی باید تمرکز کند و با تست زدن به مهارت لازم می‌رسد. تاریخ زبان و ادبیات فارسی و در آمدها و اعلام را هم هر بار برای آزمون‌های آزمایشی سنجش مرور می‌کردم.
 
زبان و ادبیات فارسی را در تابستان منتهی به سال چهارم خواندم و هر هفته روی یک مبحث کار کردم. در طی سال تحصیلی نیز فقط تست می‌زدم. برای آرایه‌ها خیلی تست حل کردم؛ حتی اردیبهشت ماه، که فقط یک ماه به آزمون سراسری مانده بود، حس کردم که در آرایه‌ها ضعیف هستم و برای مدت دو هفته، هر روز ۳۰ تست مربوط به آرایه‌ها را زدم. در قرابت معنایی هم با تست زدن قوی شدم.

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.