از نگاه رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری: زبان و ادبیات فارسی را چطور بخوانیم؟(بخش سوم)

زبان و ادبیات فارسی، به عنوان درسی که در میان دروس عمومی آزمون سراسری، با دارا بودن ضریب ۴ بیشترین ضریب را دارد، از اهمیت بسزایی در تعیین رتبه و تراز داوطلبان کنکور سراسری برخوردار است.

تنوع سؤال‌های این درس و گستردگی مطالب آن به خصوص در سالهای اخیر، باعث شده است که اکثر داوطلبان نتوانند در این درس، درصد خوبی را به دست بیاورند. با توجه به اینکه درس زبان و ادبیات فارسی برای هر پنج گروه آزمایشی آزمون سراسری اهمیت بسیار ویژه ای دارد، تلاش کرده‌ایم تا در این سلسله از مقالات که از زبان داوطلبان گروه های مختلف که در این درس درصد خوبی کسب کرده‌اند، نحوۀ مطالعۀ زبان و ادبیات فارسی و آمادگی برای آزمون آن را بیان کنیم؛
 
البته شاید شما از شیوۀ دیگری بهره ببرید و موفق نیز بشوید؛ یا  شما اصلاً  با درس مورد نظر مشکلی نداشته باشید که در این صورت، مشخص است که نباید نحوۀ مطالعۀ خود را تغییر دهید؛ یا شاید شیوۀ مطالعۀ دارنده یک رتبۀ برتر، با توجه به مهارت و سطح آمادگی شما، نتواند پاسخگوی نیاز شما باشد.
 
209129_264

زینب امیر بکایی، رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم انسانی آزمون سراسری ۹۲، زبان و ادبیات فارسی عمومی ۷/۸۶ درصد:

نکته ای که داوطلبان کنکوری در مورد این درس بایستی به آن توجه داشته باشند این است که سؤال­ات زبان و ادبیات فارسی آزمون سراسری چندان بر اساس کتاب درسی نیست؛ بلکه از مباحث مختلفی سؤال می‌دهند که باید هر مبحث را به صورت مجزا مطالعه کرد و بر آن مسلط شد؛ برای مثال، در مبحث املا، آرایه‌های ادبی یا قرابت معنایی، باید تست زیاد زد و با تست زدن می‌توان روی این مباحث مسلط شد.
 
در زبان و ادبیات فارسی، داشتن یک جزوه خوب به نظر من ضروری است تا در درجه اول مطالب را بخوبی فهمید. لغت را هم باید خیلی دوره کرد. خود من، بخش لغات و اعلام  انتهای کتاب‌های زبان و ادبیات فارسی‌ام را کنده بودم و بیشتر اوقات در دستم بود و آن را مرور می‌کردم.
 
سید شایان پور میر بابایی،رتبۀ ۱  گروه آزمایشی علوم تجربی آزمون سراسری ۹۳، زبان و ادبیات فارسی ۴/۸۹ درصد:
یکی از مشکل­ترین دروس آزمون سراسری برای من، زبان و ادبیات فارسی بود. در این زمینه، با مشاورمان صحبت کردم و سعی کردم که برای این درس در طول هفته خیلی وقت بگذارم؛ یعنی هم خیلی زیاد می‌خواندم و هم زیاد تست می‌زدم و نحوۀ مطالعه‌ام نیز هم به صورت درس به درس بود و هم به طور موضوعی می‌خواندم؛
 
بویژه مباحث زبان و ادبیات فارسی و آرایه‌ها را به صورت موضوعی مطالعه می‌کردم، اما مهم­ترین نکته این بود که برنامه منظمی برای تست زدن داشتم و هر روز یا یک روز در میان، در مباحث متفاوت این درس، مثل قرابت معنایی، آرایه‌ها، زبان و ادبیات فارسی و …  5 تا ۱۰ تا تست می‌زدم.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.