از نگاه رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری: زبان و ادبیات فارسی را چطور بخوانیم؟(بخش پنجم)

زبان و ادبیات فارسی، به عنوان درسی که در میان دروس عمومی آزمون سراسری، با دارا بودن ضریب ۴ بیشترین ضریب را دارد، از اهمیت بسزایی در تعیین رتبه و تراز داوطلبان کنکور سراسری برخوردار است.

تنوع سؤال‌های این درس و گستردگی مطالب آن به خصوص در سالهای اخیر، باعث شده است که اکثر داوطلبان نتوانند در این درس، درصد خوبی را به دست بیاورند. با توجه به اینکه درس زبان و ادبیات فارسی برای هر پنج گروه آزمایشی آزمون سراسری اهمیت بسیار ویژه ای دارد، تلاش کرده‌ایم تا در این سلسله از مقالات که از زبان داوطلبان گروه های مختلف که در این درس درصد خوبی کسب کرده‌اند، نحوۀ مطالعۀ زبان و ادبیات فارسی و آمادگی برای آزمون آن را بیان کنیم؛
 
البته شاید شما از شیوۀ دیگری بهره ببرید و موفق نیز بشوید؛ یا  شما اصلاً  با درس مورد نظر مشکلی نداشته باشید که در این صورت، مشخص است که نباید نحوۀ مطالعۀ خود را تغییر دهید؛ یا شاید شیوۀ مطالعۀ دارنده یک رتبۀ برتر، با توجه به مهارت و سطح آمادگی شما، نتواند پاسخگوی نیاز شما باشد.
 
209129_264

مصطفی عبدالهی نیسیانی، رتبه ۱۱  گروه آزمایشی علوم انسانی آزمون سراسری 93، زبان و ادبیات فارسی  7/70 درصد:
برای درس زبان و ادبیات فارسی، علاوه بر مبحثی خواندن لغت، املا و تاریخ زبان و ادبیات فارسی، سعی می­کردم که روزی ۱۵ سؤال برای قرابت معنایی کار کنم. همچنین برای تسلط بر املا، لغات مهم کلیله و دمنه و قابوس‌نامه را یادداشت می‌کردم و برای یادگیری معنی لغات، برگه‌های پایانی کتاب را از آن جدا می‌کردم و در راه مدرسه آنها را مرور می‌کردم.
 
مهدی بخشی، رتبۀ ۱۰ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی آزمون سراسری ۹۳، زبان و ادبیات فارسی  7/86 درصد:
علاوه بر تمرین تست‌های آزمون سراسری سالهای گذشته، برای رسیدن به تسلط در مباحث مختلف زبان و ادبیات فارسی، بر مبحث املا و واژه‌های کتاب درسی نیز تآکید ویژه داشتم.
 
نگین یغمایی، رتبۀ ۱  گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی آزمون سراسری ۹۳، زبان و ادبیات فارسی ۴/۸۵ درصد:
زبان و ادبیات فارسی را به صورت موضوعی می‌خواندم؛ البته ابتدا کتاب را یک ورق می‌زدم و توضیحات و «بیاموزیم»‌ها را می‌خواندم؛ ولی اصل مطالعه‌ام، به طور موضوعی بود. تاریخ زبان و ادبیات فارسی و لغت را از روی کتاب می‌خواندم و هرشب به طور منظم ۵ تا تست قرابت معنایی می‌زدم و از یک مبحث زبان فارسی ۴ یا ۵ تست حل می‌کردم. لغات و تاریخ زبان و ادبیات فارسی را هم خیلی زیاد دوره می‌کردم و سعی می‌کردم که هر روز یا هر دو روز یک بار، بخشی را مرور کنم.
 
برای املا، لغات پرکاربرد املا را پیدا و بررسی می‌کردم. بقیه لغات را هم با تست و تمرین یاد می‌گرفتم و گروه لغات کتاب زبان فارسی را هم مرور می‌کردم. در مبحث آرایه‌های ادبی با تمرین بسیار زیاد و البته منظم و مستمر مسلط شدم؛ البته باید به این مساله اشاره کنم که اول درس نامه را می‌خواندم و بعد از آن تمرین و در نهایت تست‌های آزمون سراسری را حل می‌کردم.
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.