از نگاه رتبه‌های برتر کنکور سراسری: فیزیک را چطور بخوانیم؟(بخش دوم)

درس فیزیک برای داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بخصوص با توجه به این نکته که بر اساس آمار ارایه شده از سوی سازمان سنجش، بیش از ۸۰ درصد داوطلبان، فیزیک کنکور را پایین تر از ۱۰ درصد و منفی می زنند.

آنچه در این سلسله از مقالات می‌خوانید، تجربۀ دارندگان درصدهای خوب درس فیزیک در آزمون‌های سراسری چند سال گذشته است؛ البته شاید شما از شیوۀ دیگری بهره ببرید و موفق نیز بشوید؛ یا  شما اصلاً  با درس مورد نظر مشکلی نداشته باشید که در این صورت، مشخص است که نباید نحوۀ مطالعۀ خود را تغییر دهید؛ یا شاید شیوۀ مطالعۀ دارنده یک رتبۀ برتر با توجه به مهارت و سطح آمادگی شما، نتواند پاسخگوی نیاز شما باشد.

index

آرش نصر اصفهانی، رتبۀ ۱۶ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی آزمون سراسری ۹۴، فیزیک ۹/۹۴ درصد:
ابتدا تشریحی کار می‌کردم تا به تسلط کافی در درس‌ها برسم و سپس با استفاده از تسلط به دست آمده، تست‌های نسبتاً دشوار را حل می‌کردم. در کل، با حل مسایل تشریحی بسیار و غالباً سخت‌تر از سؤالات استاندارد آزمون سراسری، می‌خواستم به تسلط لازم در فیزیک برسم و سپس سعی می‌کردم با حل تست‌های سخت به شیوۀ ذهنی و با استفاده از تسلط به دست آمده در مرحلۀ قبل، حل ذهنی را در خودم تثبیت کنم.
 
سید شایان پور میر بابایی، رتبۀ ۱ گروه آزمایشی علوم تجربی آزمون سراسری ۹۳، فیزیک ۶/۹۵درصد :
بعضی از داوطلبان در درس‌های ریاضی و فیزیک، کتاب درسی را به طورکامل کنار می‌گذارند و به جزوه دبیر یا کتاب‌های کمک آموزشی وابسته هستند. این کار، کاملا اشتباه است؛ چون خیلی از سؤالات آزمون سراسری از تمرین‌های کتاب است و باید به آنها توجه ویژه ای کرد. من برای موفقیت در درس ریاضی و فیزیک، علاوه بر مطالعه دقیق کتاب درسی و مثال ها و تمرینات آن، تست زیاد می‌زدم و به این وسیله، قدرت استدلالم را برای حل الگوهای مختلف تست های فیزیک بالا می‌بردم.
 
نگین یغمایی، رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی آزمون سراسری۹۳، فیزیک ۴/۹۳ درصد:
به نظر من، حداقل ۳۰ سؤال فیزیک در آزمون سراسری تکراری است و ۵ سؤال جدید هم در این میان پیدا می‌شود؛ برای همین، اول باید به کتاب درسی کاملاً مسلط بود و تمرین‌های هر درس را حل کرد و سپس سراغ تست رفت. بعضی از مؤسسه‌ها و کتاب‌های کمک آموزشی، در درس فیزیک، فرمول‌های عجیب و غریبی از خودشان در می‌آورند و در واقع برای هر سؤال، یک فرمول ارایه می‌دهند؛ اما داوطلبان باید بدانند که سر جلسه آزمون سراسری، این همه فرمول در خاطرشان نخواهد ماند؛ برای همین، فقط باید فرمول‌های کتاب را بلد بود و با روش‌های متداول، سؤال‌ها را حل کرد.
 

منبع: هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.