از نگاه رتبه‌های برتر کنکور سراسری: فیزیک را چطور بخوانیم؟(بخش سوم)

درس فیزیک برای داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بخصوص با توجه به این نکته که بر اساس آمار ارایه شده از سوی سازمان سنجش، بیش از ۸۰ درصد داوطلبان، فیزیک کنکور را پایین تر از ۱۰ درصد و منفی می زنند.

آنچه در این سلسله از مقالات می‌خوانید، تجربۀ دارندگان درصدهای خوب درس فیزیک در آزمون‌های سراسری چند سال گذشته است؛ البته شاید شما از شیوۀ دیگری بهره ببرید و موفق نیز بشوید؛ یا  شما اصلاً  با درس مورد نظر مشکلی نداشته باشید که در این صورت، مشخص است که نباید نحوۀ مطالعۀ خود را تغییر دهید؛ یا شاید شیوۀ مطالعۀ دارنده یک رتبۀ برتر با توجه به مهارت و سطح آمادگی شما، نتواند پاسخگوی نیاز شما باشد.

index

روژان ربانی، رتبه ۷ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی آزمون سراسری ۹۲، فیزیک۸۷ درصد:
اول کتاب درسی را بطور کامل و با در نظر گرفتن تمام جزییات می‌خواندم و بین صفحات مختلف ارتباط برقرار نموده و مطالب را خلاصه‌نویسی می‌کردم و گاه تمرین‌های مهم کتاب را در خلاصه‌ها می‌نوشتم؛ در واقع آن قدر فیزیک را خوانده بودم که آن را کاملاً حفظ شده بودم؛
 
سپس سراغ تست‌ها می‌رفتم و آنها را به صورت تحلیلی بررسی می‌کردم. گاه کنار هر تست، تحلیلی کوتاه می‌نوشتم که چرا تست مورد نظر با به کار گیری این راه جواب داد؛ نه با راهی که من فکر می‌کردم صحیح است. به تمرین‌های کتاب درسی نیز خیلی مسلّط بودم و متن کتاب را خط به خط می‌خواندم.
 
علی عجم، رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم تجربی آزمون سراسری ۹۲، فیزیک  100 درصد:
 سال دوم دبیرستان در درس فیزیک ضعف داشتم، اما سال سوم  به کمک دبیر خوب و مسلط مدرسه‌مان، که خیلی خوب درس می‌داد و سؤال‌های آزمون سراسری را کاملاً بررسی و تجزیه و تحلیل می‌کرد و نکات مهمش را بررسی می‌کرد، در این درس پیشرفت کردم و با مطالعه دقیق و تست زدن منظم و مستمر، اعتماد به نفس خوبی در این درس پیدا کردم و موفق به کسب درصد ۱۰۰ در فیزیک کنکور شدم.
 

منبع: هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.