از نگاه رتبه‌های برتر کنکور سراسری: فیزیک را چطور بخوانیم؟(بخش چهارم)

درس فیزیک برای داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بخصوص با توجه به این نکته که بر اساس آمار ارایه شده از سوی سازمان سنجش، بیش از ۸۰ درصد داوطلبان، فیزیک کنکور را پایین تر از ۱۰ درصد و منفی می زنند.

آنچه در این سلسله از مقالات می‌خوانید، تجربۀ دارندگان درصدهای خوب درس فیزیک در آزمون‌های سراسری چند سال گذشته است؛ البته شاید شما از شیوۀ دیگری بهره ببرید و موفق نیز بشوید؛ یا  شما اصلاً  با درس مورد نظر مشکلی نداشته باشید که در این صورت، مشخص است که نباید نحوۀ مطالعۀ خود را تغییر دهید؛ یا شاید شیوۀ مطالعۀ دارنده یک رتبۀ برتر با توجه به مهارت و سطح آمادگی شما، نتواند پاسخگوی نیاز شما باشد.

index

سهند سروری، رتبۀ ۹ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی آزمون سراسری ۹۲، فیزیک ۳/۸۲ درصد:  
 
اولین سؤال‌های فیزیک در دفترچه سوالات، سؤال‌های بردار است که داوطلبان می‌توانند با آنچه از هندسه تحلیلی فراگرفته‌اند به خو بی و به راحتی آنها را حل کنند؛ سپس چهار سؤال سینماتیک و پنج سؤال دینامیک می‌آید که فصل اول و دوم کتاب فیزیک پیش‌دانشگاهی است و به تمرین بسیار زیاد و منظم و مستمر نیاز دارد تا بتوان به این سؤال‌ها سریع و درست جواب داد. به نظر من، برای مسلط شدن به این بخش‌ها باید سؤال‌های کتاب و تمرین‌های آخر فصل را به طور دقیق حل کرد؛ چون ایدۀ اصلی طراحی سؤال‌های آزمون سراسری، خیلی از اوقات از همین تمرین‌ها می‌آید. بعد از آن باید تست‌های کنکور های سراسری را زد تا به تسلط کامل رسید.
 
در بخش سؤال‌های ویژگی ماده، که از فصل‌های فیزیک دوم است، باید به متن کتاب درسی کاملاً مسلط بود؛ در واقع برای این بخش، تسلط به متن کتاب، خیلی مهم‌تر از تست زدن است؛ البته بعد از مطالعه کتاب می‌توان تست‌های آزمون سراسری را زد.
 
برای مبحث ترمودینامیک، که بسیاری از قسمت‌هایش با شیمی مشترک است، باید به ماشین‌های گرمایی کاملاً مسلط بود. قسمت بعد، مباحث  نور و بازتاب نور، آینه و شکست نور است. برای فراگرفتن این قسمت باید حواسمان باشد که مثل گسسته، وقتمان را صرف حفظ کردن تعداد زیادی فرمول نکنیم؛ چون فرمول‌ها در سر جلسه آزمون سراسری به یاد داوطلب نمی‌آید؛ پس لازم است که فقط فرمول‌های اصلی را حفظ کرد و سؤال‌ها را با استفاده از فرمول‌های اصلی حل نمود.
 
برای مبحث فشار باید تست‌های آزمون سراسری را کار کرد و برای الکتریسیته جاری و ساکن و مغناطیس باید کتاب درسی را خیلی دقیق خواند. نوسان، موج و ویژگی‌های آن، نیاز به تست و تمرین زیاد دارد و برای مبحث نوسان باید فرمول‌ها را خلاصه نویسی کنیم. به نظر من، اگر نوسان را خوب یاد بگیریم، موج مکانیکی، موج و ویژگی‌هایش را نیز خوب فراخواهیم گرفت و می‌شود پنج سؤال نوسان و چهار سؤال موج را درآزمون سراسری پاسخ داد.
 
مباحث مدل اتمی، ساختار حالت جامد و حالت هسته، بخش حجیمی از فیزیک را به خود اختصاص می‌دهند و باید این مباحث را از روی کتاب درسی خواند و مفاهیم آن را فراگرفت. این مباحث، شباهت زیادی به شیمی دارد.

 

منبع: هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.