از نگاه رتبه‌های برتر کنکور سراسری: فیزیک را چطور بخوانیم؟(بخش پایانی)

درس فیزیک برای داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بخصوص با توجه به این نکته که بر اساس آمار ارایه شده از سوی سازمان سنجش، بیش از ۸۰ درصد داوطلبان، فیزیک کنکور را پایین تر از ۱۰ درصد و منفی می زنند.

آنچه در این سلسله از مقالات می‌خوانید، تجربۀ دارندگان درصدهای خوب درس فیزیک در آزمون‌های سراسری چند سال گذشته است؛ البته شاید شما از شیوۀ دیگری بهره ببرید و موفق نیز بشوید؛ یا  شما اصلاً  با درس مورد نظر مشکلی نداشته باشید که در این صورت، مشخص است که نباید نحوۀ مطالعۀ خود را تغییر دهید؛ یا شاید شیوۀ مطالعۀ دارنده یک رتبۀ برتر با توجه به مهارت و سطح آمادگی شما، نتواند پاسخگوی نیاز شما باشد.

index

پویان مینایی، رتبۀ ۴ گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی آزمون سراسری ۹۲، فیزیک ۲/۸۸ درصد:

در درس فیزیک، جلوتر از کلاس درس و معلم بودم؛ چون دوست داشتم که خودخوان باشم و خودم را برای حضور در کلاس‌های دانشگاه تقویت کنم؛در ضمن، تست هم زیاد می‌زدم. شاید سال سوم فقط ۴ هزار تست فیزیک کتاب سال سوم را حل کردم؛

در واقع به همین دلیل بو که  پیدا کردن راه و چاه در فیزیک برایم آسان شده بود و توانستم سال چهارم، خودم جلوتر از کلاس، این درس را مطالعه کنم؛ البته لازم است بگویم با اینکه به این درس مسلط بودم، نزدیکی‌های آزمون سراسری در چند مبحث فیزیک مشکل پیدا کردم، اما مشکلاتم را با معلممان در میان گذاشتم و به کمک ایشان توانستم تا روز کنکور آنها را به خوبی و به طور کامل حل کنم.
 
فرزین واحدی، رتبه ۷ گروه آزمایشی علوم تجربی آزمون سراسری ۹۱، فیزیک ۱۰۰ درصد:

بعد از اینکه کاملاً مطلب را در کلاس یاد می‌گرفتم، یک بار جزوه معلم را مرور می‌کردم و سپس سراغ کتاب می‌رفتم؛ چون بعضی از نکات در جزوه نبود، ولی در کتاب بود، و در نهایت تست می‌زدم.

نکته دیگر اینکه، من حتی برای مرور و امتحان هم تست می‌زدم. به نظرم، یکی از دلایل موفقیتم در درس فیزیک همین بود که برای آزمون سراسری خیلی تست زدم؛ شاید بیشتر از ۱۰ هزار تست زدم. 

 

منبع: هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.