از نگاه رتبه‌های برتر کنکور سراسری: فیزیک را چطور بخوانیم؟(بخش اول)

درس فیزیک برای داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بخصوص با توجه به این نکته که بر اساس آمار ارایه شده از سوی سازمان سنجش، بیش از ۸۰ درصد داوطلبان، فیزیک کنکور را پایین تر از ۱۰ درصد و منفی می زنند.

آنچه در این سلسله از مقالات می‌خوانید، تجربۀ دارندگان درصدهای خوب درس فیزیک در آزمون‌های سراسری چند سال گذشته است؛ البته شاید شما از شیوۀ دیگری بهره ببرید و موفق نیز بشوید؛ یا  شما اصلاً  با درس مورد نظر مشکلی نداشته باشید که در این صورت، مشخص است که نباید نحوۀ مطالعۀ خود را تغییر دهید؛ یا شاید شیوۀ مطالعۀ دارنده یک رتبۀ برتر با توجه به مهارت و سطح آمادگی شما، نتواند پاسخگوی نیاز شما باشد.

index

محمد امین روان بخش، رتبۀ ۲ گروه آزمایشی علوم تجربی آزمون سراسری ۹۵، فیزیک ۹۲ درصد:
ابتدا کتاب درسی فیزیک را می‌خواندم و نکات حفظی آن را مشخص می­کردم تا بعد برای مرور کردن، کارم راحت باشد، و بعد جزوۀ معلمم را می­خواندم و در نهایت سراغ تست می­رفتم، و وقتی در تست‌زنی به تسلط می‌رسیدم، خلاصه برداری می­کردم تا بار دیگر به سراغ جزوه نروم و فقط خلاصه­های خودم را مطالعه کنم؛ در واقع منبع من برای مرور، خلاصه­های خودم و نکته‌های حفظی کتاب بود.
سارا همتی، رتبۀ ۱ گروه آزمایشی علوم تجربی آزمون سراسری ۹۴، فیزیک ۸/۷۷ درصد:
فیزیک پایه دوم نقطه ضعفم بود. تمرین و تست حل نکرده و کاملاً مبحث‌ها را فراموش کرده بودم؛ ولی با تست زدن و مطالعه عمیق‌تر و حل مسایل بیشتر، توانستم به تسلط در آن درس برسم، تست بزنم و کاستی‌هایم را جبران کنم.
در مورد سؤالات سخت و وقت‌گیر، معمولاً سعی می‌کردم به حل آنها فکر کنم. وقتی به نتیجه نمی‌رسیدم دور آنها خط می‌کشیدم و بعد از پایان آزمون، دوباره به آن سؤالات برمی‌گشتم. اغلب سعی می‌کردم که صورت سؤال را خوب بخوانم؛ چون گاهی به دلیل بی‌دقتی در خواندن صورت سؤال، نمی‌توانستم پاسخ درست را پیدا کنم.
 

منبع: هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.