از همین الان هم میشه برای کنکور شروع کرد و موفق شد(بخش اول)

مطالعه باید موثر و با کیفیت باشه ، یعنی اینکه با خوندن حتی 15 دقیقه باید تسلط در قسمت خوانده شده افزایش پیدا کنه وگرنه راحت بگم اگه بخوابی بهتره تا درس بخونی . زیاد دیده میشه که فرد کار 2 ساعت رو لفت میده و اون رو تو 4 ساعت انجام میده و میگه 4 ساعت خوندم . این حرکت اشتباه هست و عیب داره ، چون 9ماه دیگه وقتی دیگه خواست واقعا اندازه 10 ساعت بخونه ، باید 15 ساعتوقت صرف کنه و این مشکل سازه . در آینده روش هایی برای افزایش کیفیت ذکر میشه که میتونه تا حد زیادی شما رو در بهبود فرایند مطالعه کمک کنه .

شما میتونید که ساعت مطالعه خودتون رو از همین الان هم در حد بالایی قرار بدید . یه سوال تکراری دیگه . اگه از الان زیاد بخونم تو ادامه راه نمیبرم . در جاب باید بگم که از نخوندن چرا ولی از خوندن نه؛ تو از الان برای چند ماه دیگت ناراحتی که اگه الان خوب بخونی میبری . خوب بذار ببری ، چون حداقل اون تو آینده هست ولی اگه الان نخونی از همین الان تا آخر میبری .

بذار یه آماری بهت بدم . سازمان محترم سنجش منتشر کرد که بیش از 75 درصد داوطلبان کنکور در تابستان کار به درد بخوری رو انجام نمیدن و بیش از نیمی از اونا هم هنوز به نیمه سال نرسیده میبرن . من نمیگم که الان در حد مرگ بشینی و بخونی در حد 151 ساعت در روز . نه حداقل 4 الی 6 ساعت بخون ولی خوب و باکیفیت بخون . حتی اگه 3 ساعت هم میخونی ،خوب و بخون و اندازه سه ساعتت نتیجه بگیر . بازهم حرف تکراری و هشدار آخر.

images

دانش آموز کامل گرای عزیز یا فارغ التحصیل متعصب اگه تو ذهنت منتظر این هستی که از گردش زمین و زمان و چرخش کرات مختلف به تو معجزه ای القا بشه که تو روزی بالای 53 ساعت بخونی ولی الان در حال حاضر منتظر اون روز و اون شنبه اون اول صبح و … هستی  2 اشتباه میکنی . چاره تو تو اینه که خودت رو بشکنی و از عقاید صرف دست بکشی . میدونم که دوست داری از همه برتر باشی ولی با اصول . از تو حرکت از خدا برکت . پس اگه دیدی تا لنگ ظهر خوابیدی ، خوب اشکالی نداره بلند شو و از ظهر تا شب رو بخون و نگو امروز پررررررررر . از فردا . من از این فردا ها خیلی دیدم ، آخر و عاقبت خوبی نداره .

خوب بریم سراغ برنامه ریزی . اول نکته اینکه برنامه ریزی تقلیدی نیست و برای هر کسی با دیگری فرق داره ولی خوب کلیاتی داره که اون کلیات مشابه هستند. اول بیاید یه دور نمایی یک ماهه برای خودتون داشته باشید . تو ماه آینده میخواید چی کار کنی ؟ ! رو چه مباحثی میخوای که مسلط باشی ؟ سپس بیا و چهار هفته خودت رو دسته بندی و طبقه بندی کن . ببین در هر هفته باید به طور متوسط چه حجم کاری رو انجام بدی . بعد بیا و هفته ها رو به روزها طبقه بندی کن . لازم نیست که در مورد مثلا هشت روز دیگت بگی چی می خونم از کجا می خونم .

چندتا تست می زنم و … نه فقط الان باید ببینی که اون هدف متناسب با توانایی های تو هست یا نه و اگه روش سرمایه گذاری کنی میتونی بهش برسی و جمش کنی یا نه باید سبک تر یا سنگین ترش کنی . بعد برو سراغ برنامه ریزی روزانه خودت . برای هر روز چند درس توصیفی و تحلیلی در برنامه بذار) عربی و شیمی هم تحلیلی هستند( بعد صبح که از خواب پاشدی یا شب قبل بگو خوب طبق برنامه باید تا آخر این هفته تا اینجا پیشروی کنم ، پس برای فردا اول ادبیات فارسیف سپس فیزیک، بعد زبان انگلیسی و در آخر حسابان یا ریاضی میذارم . ایندفعه یه مقدار تستی رو هم مشخص کن تا ببین میتونی از عهدش بر بیای یا نه. توجه کن مهم نیست که در هفته ای اول بتونی مو به مو به برنامه های ریخته شده عمل کنی .

این رو بدون که تو الان باید درس بخونی ، حالا طبق یه قاعده ای و اون قاعده ثابت نیست و میتونه بعد از یک مدت دستت بیاد که چی کار کنی بهتره . میشه تو یه روز کلا سعی کرد و اکثر دروس رو خوند تا پا به پای هم پیش برن و روی هم تل انبار نشن ولی این مستلزم این نکته هست که برسی هر کردوم از دروس رو تا جایی برسونی و ناقص رها نکنی که دوباره کاری بشه . حتما برای دروس تحلیلی اول از یه جزوه آموزشی با مسائل تشریحی استفاده کن و برای دروس توصیفی اول کتاب درسی رو بخون . در هر دو مورد هم بعد از خواندن تست بزن .هم تست آموزشی بلافاصله بعد از هر واحد مطالعاتی و هم تست سنجشی و پوششی برای مرور دوباره مباحثی که خوندی اونم در بازه های زمانی منظم و مستمر.

حتما قسمت بعدی این مقاله رو هم دنبال کن.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.