استاد دانشگاه صنعتی شریف بهترین دانشمند جوان سال ۲۰۱۵ شد

دکتر هادی پرستار شهری، استادیار دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی شریف موفق به دریافت جایزه بهترین دانشمند جوان سال ۲۰۱۵ در زمینه کمومتریکس شد.

پانزدهمین کنفرانس سالانه کمومتریکس در شیمی تجزیه امسال در شهر چانگشای چین برگزار شد. این کنفرانس، معتبرترین کنفرانس بین المللی در زمینه کمومتریکس است که امسال برای اولین بار در عمر بیست و هشت ساله برگزاری آن در آسیا برگزار شد.هرساله طی این کنفرانس فعال‌ترین محقق در این شاخه علمی توسط کمیته علمی انتخاب و معرفی می‌شود.

hadi-p


این جایزه در سال جاری به دلیل فعالیت های ارزشمند دکتر پرستار در زمینه توسعه روش های جدید کمومتریکس جهت آنالیز داده های پیچیده حاصل از نسل جدید سیستم های کروماتوگرافی که نقش بسیار تعیین کننده ای در کسب اطلاعات از سیستم های بیولوژیکی، نفتی، محیط زیستی و غذایی دارد به وی اعطا شد.
شیمی سنجی یا کمومتریکس (Chemometrics) که علم نوپایی به شمار می رود به کاربرد علوم آمار، کامپیوتر، ریاضی و گرافیک برایبررسی و درک بهتر داده های شیمی اطلاق می‌شود.از این روش‌ها برای درک بهتر اطلاعات شیمیایی که در آزمایشگاه به دست می‌آید استفاده می‌شود، به این صورت که با استفاده از آنالیز داده های شیمیایی به دست آمده اطلاعات مفید و مورد نیاز استخراج می‌شود و با توجه به این اطلاعات می‌توان آزمایش های مورد نظر با راندمان و بازدهی بهتر را طراحی و اجرا کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.