استاندارد مطالعه مفید روزانه چقدر است؟(بخش ۲ از ۳)

از کجا شروع کنیم؟

فرض کنید که یک کار تمام وقت دارید. ساعت هشت صبح تا ساعت شش بعد از ظهر. ده ساعت کار که دو ساعتش به ناهار و استراحت می‌گذرد. همین الان برای خودتان یک بازه‌ مشخص را تعیین کنید. لازم است که یک ساعت پایان روز کاری برای خودتان داشته باشید تا ذهنتان در طلب رسیدن به آن ساعت، شما را در طی ساعات کاری یاری کند.

 

حالا شما یک نقشه‌ کلی دارید. با توجه به آنچه باید در طول این مدت به اتمام برسانید، یک برنامه برای هفته‌ پیش رو بنویسید. لازم نیست که این برنامه زیاد به جزئیات بپردازد، بلکه همین که یک نمای کلی از آنچه که از خود انتظار دارید را نشان دهد کافی‌ است.

 

زمان‌بندی کنید

زمانی که در حال مطالعه‌اید، به مرور تمرکزتان را از دست می‌دهید. با از دست رفتن تمرکز، مغز شما در پیوند اطلاعات و ساختن قطعه‌های مفید دچار مشکل می‌شود. به عبارتی هرچه جلو می‌رود بازده‌ شما کمتر شده و هرچه بازده کمتر می‌شود هدر رفتِ وقت بیشتر. برای این کار ما از تکنیک پومودورو استفاده می‌کنیم.

 

تکنیک پومودورو چیست؟

در این تکنیک شما بسته به مطلب درسی یک تایمر بیست دقیقه تا یک ساعته در کنار خود می‌گذارید و در طول آن مدت زمان، بر روی آن آیتم درسی متمرکز می‌مانید.

با خودتان تکرار کنید که «من طی مدت زمان پومودورو، آن را نخواهم شکست و هر کاری دارم را به بعد از تمام شدن تایمر موکول می‌کنم.» یک کاغذ کنار دستتان بگذارید تا چیز‌هایی که به ذهنتان می‌رسد را در آن یادداشت کنید و از ذهنتان بیرون بیندازید و در جا به مطلبی که در حال کار کردن روی آن‌ هستید، برگردید. پومودورو را یک موجود مقدس در نظر بگیرید که شکستن آن، عواقب سنگینی را برایتان به همراه خواهد داشت. مدت زمان معمول یک پومودورو ۲۵ دقیقه است.

 

اراده‌ این برنامه‌ سنگین را از کجا بیاورم؟

به قول کتاب The Power of Habit اراده مانند یک عضله است. شما نمی‌توانید که یک عضله را یک شب بسازید و همینطور از یک عضله‌ ضعیف انتظار داشته باشید که از پس یک برنامه‌ سنگین بربیاید. پس منابعمان محدود است و در نتیجه لازم است در استفاده از آن صرفه‌جویی کنیم.

 

در برنامه‌ بالا ما ۱۴ فشار ضعیف به عضله‌ اراده وارد می‌کنیم. خوبی تکنیک پومودورو به این است که فشار را از عضله‌ اراده برمی‌دارد. مهم است که شما به پومودورو مثل یک پدر یا مادر احترام بگذارید و حرف روی حرفش نزنید. اگه این داستان را در پس ذهن خود داشته باشید، برای تمام کردنش، بعد از شروع شدنش، به قدرت اراده نیاز خاصی نخواهید داشت. به این صورت عضله‌ ضعیف اراده‌ خودتان را کم‌کم تقویت می‌کنید و از طرفی از برنامه هم به خاطر بی‌ارادگی باز نمی‌مانید.

 

۱۹۲۰_doctors039day2018

منبع:مهروماه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.