استرس و اضطراب با عملکرد رابطه‌ی عکس دارد

پله‌های آخر پلکان کنکور را پشت سر می‌گذاریم. بعضی‌ها هرچه به آخر می‌رسند با اشتیاق گام‌های بلندتری برمی‌دارند؛ اما بعضی‌ها با اضطراب و نگراني پله‌ها را آرام آرام بالا می‌روند. حتی بسیاری از دانش‌آموزان و داوطلبان که تا کنون این پله‌ها را با موفقیت گذرانده بودند حال با اضطراب مواجه شده‌اند. صحبت من با آن‌هاست که خستگی، اضطراب و بی‌اشتیاقی در پله‌های آخر در وجودشان نمایان می‌شود.

این گروه حتی با سعی و تلاش بیش‌تر نتیجه‌ی معکوسی در آزمون‌های آزمایشی به دست می‌آورند. این بازه‌ی زمانی اغلب بعد از عید اتفاق می‌افتد و امری طبیعی است. فکر نکنید فقط شما این‌طور هستید.باید چه‌کار کرد که با قدرت بیش‌تر بر خستگی و اضطراب غلبه کرد و پله‌های آخر را با اشتیاق، بدون استرس و با قدرت گذراند؟

thinking_question_10_08_08_pc_pro_me

1.    جدا نشدن از برنامه‌ی آزمون آزمایشی

بسیاری از دانش‌آموزان تا به حال با برنامه‌ی آزمون پیش رفتند، اما درست زمانی که باید بیش‌ترین بهره را از برنامه‌ی آزمون آزمایشی شان ببرند از آن جدا می‌شوند و برنامه‌ی شخصی خود را پیش می‌برند که این امر سبب افزایش استرس و اضطراب آنها در فاصله باقی مانده تا روز کنکور می شود.

2.    هدف‌گذاری واقع‌بینانه

نحوه‌ی هدف‌گذاری در این دوران بسیار مهم و تأثیرگذار است. هدف‌های دور از دسترس نتیجه‌ی بسیار بدی در افزایش اضطراب شما دارد. مثلاً اگر هدف‌گذاری را در تراز یا حتی یک درس تعیین کرده‌اید اگر واقع‌بینانه نباشد، در صورت عدم رسیدن به هدف، روحیه‌ی شما برای ادامه‌ی راه تضعیف خواهد کرد.

3.    توجه بیش‌تر به نقاط قوت

نقاط قوت خود را ثابت نگه دارید. خودتان را تشویق کنید و  در صورت پیشرفت به خود جایزه دهید. بعد به سراغ نقاط ضعف رفته و با یک برنامه ریزی اصولی آن‌ها را تقویت کنید. یادتان نرود که نباید به نقاط قوت کم‌توجهی کنید زیرا اگر در این دوران از آن‌ها غافل شده و آن‌ها را ساده بدانید، آن‌ها را نیز از دست خواهید داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.