استرس کنکور و راهکارهای ساده و موثر برای مقابله با آن

استرس و اضطراب مشکلی است که تقریبا سراغ تمامی داوطلبان کنکور می آید و از توان ذهنی و آرامش آن‌ها و در نتیجه از کیفیت و کمیت مطالعه آنها به مقدار قابل ملاحظه ای می‌کاهد. هر چند نباید این نکته مهم را فراموش کرد که مقداری اضطراب برای کنکور نه‌ تنها طبیعی است، بلکه به‌ عنوان نیروی محرک، ما را وادار به تلاش و درس‌خواندن بیش‌تر می‌کند و باعث می‌شود بی‌خیال نباشید.

به همین دلیل مقدار کمی اضطراب بسیار مفید است، اما اگر از کنترل خارج شود فعالیت‌های روزانه‌ی ما را مختل می‌کند. احتمالا علایم اضطراب را همه‌تان نسبتا می‌دانید؛ مثلا احساس فراموشی، حواس‌پرتی، کاهش دقت و تمرکز، بدخوابی و … اما بهتر است اکنون بعضی از عوامل اضطراب‌زا را بررسی کنیم که در صورت امکان آن‌ها را برطرف کنید:

الف) عوامل درونی:

۱ ـ رفتارها و عادت‌های نادرست مثل فشرده‌خوانی در شب امتحان بدون برنامه‌ی درس‌خواندن

۲ ـ سابقه‌ی ضعیف تحصیلی

۳ ـ افرادی که خودباوری پایینی دارند و فقط منتظر قضاوت دیگرانند.

۴ ـ افراد کمال‌گرا و وسواسی که می‌خواهند همه چیز به بهترین و کامل‌ترین شکل آن باشد.

ب) عوامل بیرونی:

عواملی از قبیل فشارهای مدرسه خانواده،‌ معلمان و مشاوران. عوامل بیرونی و محیطی می‌باشد مثل توقعات بی‌جای والدین از بچه‌ها و …

gg

پیش‌گیری از اضطراب:

یکی از مهم‌ترین دلایل مضطرب‌شدن داوطلبان کنکور این است که احساس می‌کنید برای مطالعه‌ی فلان درس، وقت کافی ندارند و یا کلا فلان درس را بلد نیستید و از این حرف‌ها.

بهترین راه برای جلوگیری از اضطراب در این موارد، داشتن یک برنامه‌ی خوب بلندمدت و میان‌مدت و کوتاه‌مدت است. با داشتن برنامه‌ی بلندمدت خیالتان راحت می‌شود که در صورت عمل به آن، مشکلی نخواهید داشت و همه‌ی درس‌ها پوشش داده می‌شوند و حتی وقت اضافی هم دارید که نقاط ضعفتان را برطرف کنید.

در برنامه‌ی میان‌مدت، برنامه‌ی بلندمدت را ریزتر می‌کنید؛ مثلا فاصله‌ی بین دو آزمون و تمرکزتان را روی آن می‌گذارید و بالاخره در برنامه‌ی کوتاه‌مدت برای هر روز و یک هفته‌ی خود برنامه‌ریزی دقیق می‌کنید و این برنامه باید متناسب با برنامه‌ی میان‌مدت و بلندمدت باشد. بدین ترتیب خیالتان راحت می‌شود که با عمل به برنامه‌ی کوتاه‌مدت،‌ مشکلی نخواهید داشت و مثلا با این که درس فیزیک ۱ را الان نمی‌خوانید ولی در برنامه‌ی هفه‌ی بعدتان هست و نگرانی ندارد.

این کار موجب می‌شود هم تمرکزتان زیاد شود و هم کم‌تر اضطراب بگیرید. حتما به این موضوع مهم و کلیدی توجه کنید که برنامه‌ای که می‌ریزید متناسب با توانایی‌هایتان باشد. اگر بیش از حد توانایی‌تان باشد،‌ چون نمی‌توانید به آن عمل کنید، اضطرابتان بیش‌تر می‌شود و اثر مخرب خواهد داشت. علاوه بر این کار توجه به نکته‌های زیر جلوی استرس شما را می‌گیرید:

۱ ـ نوسانی درس نخوانید و شب امتحان و دیرهنگام هرگز درس نخوانید (شب امتحان فقط خلاصه‌ها و نکته‌هایتان را مرور کنید).

۲ ـ همواره ورزش کنید؛ حتی اگر شده ورزش سبک و چند دقیقه در روز

۳ ـ استرس‌های روزانه‌ی خود را جدی بگیرید و آن‌ها را بنویسید و شناسایی کنید و برای مقابله با آن‌ها برنامه بریزید؛ مثلا اگر احساس می‌کنید فرصت آمادگی برای امتحان یک درس را ندارید، از همان روز شروع به برنامه‌ریزی برای مطالعه‌ی آن کنید.

۴ ـ افکاری که باعث ایجاد اضطراب در شما می‌شوند را کنترل کنید. مطمئن باشید اگر با برنامه‌ ریزی خوب و در حد توانتان شروع به درس‌خواندن کنید،‌ به‌طوری که خیالتان از بابت آن برنامه راحت باشد، اضطرابتان هنگام درس‌خواندن بسیار کاهش می‌یابد و متمرکزتر می‌شوید و اگر خوب درس بخوانید و شب امتحان شروع به درس نکنید و فقط یک مرور سطحی داشته باشید، اضطرابتان در جلسه‌ی امتحان نیز بسیار کم‌تر خواهد شد. هر چند مقداری اضطراب طبیعی است و برای کنترل آن اضطراب باید برنامه داشته باشید. به‌نحوی که آن اضطراب در جلسه‌ی آزمون باعث نشود مطالب را از یاد ببرید و روحیه‌تان ضعیف شود که با تمرین کارهایی که در بالا گفتم، به‌مرور زمان در امتحان هم می‌توانید با توکل بر خدا اضطرابتان را کنترل کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.