استفاده‌ی عاقلانه‌ از زمان

نکته مهمی که امروز قصد داریم به شما دانش آموزان عزیز بگوییم این است که برای درس خواندن لازم نیست تمام زمان اختصاص داده‌شده برای یک درس را صرف مرور و تکرار درس‌های تکراری کنیم.

استفاده‌ی زیرکانه از زمان به معنی تقسیم زمان هر درس در طول هفته است.اصلا لازم نیست مدت‌زمان مشخص‌شده برای هر درس را در برنامه‌ریزی در یک روز به صورت فشرده قرار دهیم. این کار هم درس خواندن را کسل‌کننده می‌کند و هم پایداری و دوام مطالب را در ذهن کم‌تر می‌کند و بدین ترتیب کیفیت مطالعه تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند.
 

index

برعکس تقسیم این زمان مشخص در طول هفته نه‌تنها برای مرور درس‌ها فرصت مناسب را فراهم می‌آورد بلکه برای تمرین تشریحی و تست‌زنی زمان مورد نیاز را در برخواهد داشت و نیز درس خواندن را لذت‌بخش می‌کند.

برای مثال به جای 6 ساعت مطالعه‌ی درس فیزیک در یک روز می‌توانید 2 ساعت برای مرور اولیه‌ی درس در روز اول، 1 ساعت برای مرور دوم و تمرین تشریحی در روز دوم و یک ساعت تمرین تشریحی و مرور و یک ساعت حل تست‌های طبقه‌بندی در 1-2 روز بعد را در نظر بگیرید. با این کار هم مطالعه‌ی مطالب فیزیک جذاب‌تر می‌شوند و هم با تکرار مناسب مطالب تمام نقاط چالش از میان برداشته می‌شود و آن را به نقاط قوت تبدیل می‌کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.