اشتباهات و شکست‌ها همیشه هم بد نیستند

روی سخن ما با آن دسته از داوطلبان کنکوری است که سال گذشته به هر دلیل در آزمون سراسری نتیجه نگرفتند.نکته مهمی که در این مقاله قصد داریم خطاب به این دسته از داوطلبان بگوییم این است که به هیچ وجه ناامید و مأیوس نشوید.

تصمیم بگیرید و تلاش کنید. «یک تجربه‌ی منفی باعث می‌شود چندین تجربه‌ی مثبت داشته باشید.» .شما یک سال فرصت دارید تا با تلاش و پشتکار، آینده‌ی درخشانی برای خود بسازید و به هدفی که برای خود تعیین کرده اید برسید.

انسان‌ها در سنین پایین‌تر، کارهای مختلف را امتحان می‌کنند و شکست می‌خورند تا یاد بگیرند؛ ولی وقتی بزرگ‌تر می‌شوند کم‌تر از قبل روحیه‌ی فعال بودن دارند و محتاطانه عمل می‌کنند؛ چون از شکست خوردن می‌ترسند. حالا واقعاً اگر شکست بخوریم چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر در کنکور قبول نشویم چه می‌شود؟

failure-success-fire-400x200

وقتی تجربه‌ی شکست خوردن‌های قبلی را داشته باشیم می‌فهمیم که دنیا به آخر نمی‌رسد! دیگران خیلی زود شکست‌های ما را فراموش می‌کنند و خیلی زود یادشان می‌رود که ما سال اول در دانشگاه و رشته‌ی مورد علاقه‌مان قبول نشدیم! به همین سادگی!

همواره به خاطر داشته باشید که موفقیت در زندگی، تسلیم نشدن هنگام شکست خوردن است. باید قوی باشیم و باقی‌مانده‌ی راه را با قدرت بیش‌تر، اراده‌ی محکم‌تر و تلاش مستمر ادامه دهیم.

این‌که برخی با دو سه بار شکست‌ خوردن دست از تلاش می‌کشند به این دلیل است که خود را بابت این شکست‌ها تنبیه می‌کنند ولی این کار فقط وقت را هدر می‌دهد. برای این‌که با شکست مقابله کنید باید بدانید که در هر تجربه‌ی شکست، فرصتی وجود دارد و حتی شاید در تجربیات منفی موارد بیش‌تری برای یاد گرفتن وجود داشته باشد.

هر وقت ناامید شدید یاد کودکی خود بیفتید و وقتی که می‌خواستید دوچرخه‌سواری یاد بگیرید. چه‌قدر زمین خوردید و زانوهای‌تان زخم شد و گریه کردید؟ اما بلند شدید و ادامه دادید. هنگام ناامیدی دوباره شروع کنید و با یکی دو بار شکست خوردن تسلیم نشوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.