اصول برنامه‌ریزی درسی

برای داشتن یک برنامه مناسب و کارآمد بایستی اصول کلیدی زیر را در نظر گرفت:

ـ اولین گام برای داشتن برنامه، مشخص کردن اهداف است. اهداف خود را بر حسب اینکه بلند مدت هستند یا کوتاه مدت، دسته‌بندی کنید و به صورت روشن بنویسید.

مثال اهداف بلند مدت :

 قبولی در دانشگاه در رشته‌ای خاص یا قبولی پایان ترم با معدل x

مثال اهداف کوتاه مدت :

گرفتن نمره x در فلان درس ـ آمادگی برای پرسش یا امتحان کلاسی فلان درس

سسل

ـ اهداف واقع بینانه باشند و مطابق با واقعیت نه آرمانی و ایده‌آل، و در ابتدای کار گام‌ها کوچک باشند مثلاً  آمادگی برای پرسش کلاسی فردا.

ـ اهداف مطابق با ویژگی‌ها و خصوصیات شما باشد، نه کپی‌ برداری شده از دوستانتان، زیرا هر شخص منحصر به فرد است و با درک این مطلب می‌‌توان هدف خوبی تعیین کرد.

ـ اهداف را زمان بندی کنید و در کنار آن به طور دقیق مشخص کنید که چه زمانی باید و یا لازم است، به این هدف برسیم. مثلاً : خوب جواب دادن درس در کلاس ریاضی،  زمان : فردا. گرفتن نمره x در امتحان ریاضی پایان ترم در خرداد.

ـ اهداف بزرگ را به قطعات کوچک تبدیل کنید، مثال گرفتن نمره x در امتحان ریاضی پایان ترم خرداد را به هدف‌های کوچک‌تر که بررسی امتحانات پیشین ریاضی و در آوردن نقاط ضعف و لیست کردن آن ها، زمان‌بندی برای برطرف کردن هر نقطه ضعف و روش بر طرف کردن، برنامه‌ریزی برای خواندن دروس ریاضی بر اساس فصل‌های کتاب، برنامه برای مرور ریاضی.

ـ برنامه ایستی حتما انعطاف پذیر و قابل اجرا باشد. وقت‌های آزاد در برنامه گنجانده شود تا برای جبران وقت‌های از دست رفته استفاده گردد.

ـ برنامه باید متناسب با روحیه شخصی شما باشد، از مقایسه خود با دیگران شدیدا پرهیز کنید و هرگز از روی برنامه دیگران کپی برداری نکنید.

ـ در برنامه درسی خود حتما وقتی را برای استراحت و تفریح قرار دهید.

 

استاد حسین احمدی،کنکور آسان است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.