اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور(بخش پایانی)

درس چهارم :

چرا نمی‌توانیم برنامه‌ریزی كنیم ؟                                                 

اصل 4 ـ خودمحوری : نقش فعال و خلاق شما در برنامه‌ریزی                                             

مهمترین نکته ای که در هنگام برنامه ریزی بایستی به آن توجه داشته باشید این نکته است که هیچ‌كس به اندازه خود شما دلسوز و نگران سرنوشت شما نیست و از جزئیات برنامه‌تان آگاه نیست.

این روش برنامه‌ریزی شاید برای اولین بار در عمرتان عرصه‌ای ایجاد كند كه شما در آن بتوانید ابتكارات و خلاقیت‌های خود را ابراز نمایید. آن هم در زمینه‌ای كه بیشترین اهمیت را در سرنوشت شما دارد، یعنی در زمینه ورود به دانشگاه وادامه تحصیلات عالی . بنابراین از هم اكنون آگاه باشید، از همین امروز كه شروع به تنظیم جدول‌های برنامه‌ریزی خود می‌نمایید باید اندیشیدن به‌كار خود را نیز جدی بگیرید.       

این خود شما هستید كه فعالترین نقش را در برنامه‌ریزی آموزشی‌تان دارید. التبه اینكه آدم هر روز خود را كنترل كند، درجه پایبندی خود را محاسبه كند و . . . كار بسیار سختی است و البته بخوبی می دانید که:                                                       

 نـابـرده رنـج گنـج میسـر نمـی‌شـود                                          مزد آن گرفت جان برادر كه كار كرد     

index

                                                  

 

آنچه مهم است برخورد خلاقانه شما با برنامه‌ای است كه خودتان آن را طرح می‌كنید. این روش برنامه‌ریزی شما را از وابستگی به اطرافیان بی‌نیاز می كند و تنها شما نیاز دارید كه با یك مشاور خوب به‌طور مستمر رابطه داشته باشید تا باتجربه خود ودرنظرگرفتن مقتضیات هر زمان ( مثل تغییر ساعت مطالعه درزمان امتحانات نسبت به روزهای قبل ، تغییر ساعت مطالعه در ایام تعطیلات مثل عید نوروز و . . . ) بركار شما نظارت وكنترل داشته باشد و تغییراتی را كه لازم است منظور نماید.                                                    

 

حسن دیگر این كار این است كه شما به راحتی از نوع و حجم مطالعه خود در مقابل دیگران می‌توانید دفاع كنید. به‌طور مثال در مقابل نیش و كنایه‌زدن دوستان و یا دخالت‌های بی‌مورد بعضی از اطرافیان و مقایسه مداوم شما با دیگران می‌توانید به استناد ارقام و اعدادی كه در دفاتر خود ثبت نموده‌اید از حقانیت توام باصداقت خود دفاع كنید. زیرا تعدادی از دانش‌آموزان با ثبت اعداد و ارقام دروغین می‌خواهند ساعات مطالعه خود را بالا ببرند ولی موقع اعلام نتایج اسم خود را جزء قبول‌شدگان نمی‌بینند و می‌فهمند كه چه اشتباهی نموده‌اند.

بنابراین همیشه سعی كنید با طبیعت و اطرافیان و ازهمه مهمتر خودتان روراست باشید واین را بدانید كه : هیچ‌ بار كجی به منزل نرسیده و نمی‌رسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.