اصول تندخوانی

تندخوانی مجموعه‌ی راهکارهای عملی و فنونی است که سرعت مطالعه را به شکلی چشمگیر افزایش می‌دهد و امکان یادگیری صفحات پرشماری را در زمانی کوتاه فراهم می‌سازد. تندخوانی مهارت باارزشی است. البته باید این نکته مهم و کلیدی را همواره بخاطر داشته باشید که تندخوانی در همه جا به کار نمی‌‌آید؛ به طور مثال برای مطالب ریاضی و علمی که مسائل آن مرحله به مرحله پیش می‌روند.

تصور عموم بر این است که هر چه آهسته‌تر و کندتر مطالعه شود، اندوخته‌ی ذهنی افزایش خواهد یافت، حال آن‌که بر پایه‌ی دیدگاه پژوهشگران خلاف این امر صادق است. به باور آنان در حالی که میزان اندوخته‌ی ذهنی مطالعه‌کننده‌ی معمولی تنها ۳۵ درصد است، این حالت برای تندخوان‌ها حداقل ۵۳ درصد خواهد بود.

به گفته‌ی محمد سیدا، مرد حافظه‌ی ایران، در کشورهای پیشرفته تندخوانی برای افرادی که رئیس‌جمهور یا سناتور می‌شوند اجباری است.

به طور کلی اصول تندخوانی عبارتند از:

images

کم کردن تعداد مکث‌ها و توقف‌ها

این همان تمرکزهای لحظه‌ای روی حروف و واژه‌هاست. ما هنگام خواندن هر یک از سطرهای یک متـن چشمان خود را به صورت جهشی به سمت جلو حرکت می‌دهیم. اکنون هر چه این مکث‌ها و جهش‌ها را کاهش دهیم سرعت خواندنمان نیز افزایش می‌یابد. تعداد این توقف‌ها معمولاً در افراد کندخوان به ۷ بار در هر سطر می‌رسد اما شما می‌توانید این تعداد مکث را به ۳ بار در هر سطر کاهش دهید. هنگام مطالعه چشمان خود را در طول سطور حرکت دهید و نه سر خود را. اجازه ندهید حین مطالعه دیدتان دچار سرگردانی شود.

عدم بازگشت به عقب

اغلب افراد عادت کرده‌اند هنگام مطالعه به عقب بازگشته و واژه‌ها یا قسمت‌هایی از متن را که به‌درستی متوجه نشده‌اند بازخوانی کنند. این کار فقط از سرعت خواندن شما می‌کاهد. شما می‌توانید با مطالعه‌ی تکمیلی، قسمت‌هایی را که به‌درستی متوجه نشده‌اید درک کنید. شاید با خودتان بگویید که این بازخوانی مجدد هم‌ زمان‌بر است؛ اما بازگشت مکرر به عقب برای بازخوانی قسمت‌های درک‌نشده به مراتب وقت‌گیرتر از مطالعه‌ی‌ مجدد یک مطلب به روش تندخوانی است.

عدم مطالعه با صدای بلند

در فرایند مطالعه باید فقط چشم‌ها و مغز درگیر باشند. سرعت قوه‌ی بینایی شما بسیار بیش‌تر از سرعت تکلم شماست؛ بنابراین از تلفظ حروف و واژه‌ها حین مطالعه خودداری کنید. موضوع اصوات به همین جا ختم نمی‌شود. ما حین خواندن در ذهن خود نیز اصوات مرتبط با حروف و واژه‌ها را بیان می‌کنیم. این همان ندای درون شماست. زمانی که به‌اصطلاح در دلتان مطلبی را می‌خوانید؛ یعنی ما پس از دیدن یک کلمه صبر می‌کنیم تا صدای مرتبط با آن کلمه (تلفظ) در ذهنمان کامل شود؛ سپس به سراغ کلمه‌ی بعدی می‌رویم. این عادت نیز سرعت مطالعه‌ی شما را کاهش می‌دهد. به یاد داشته باشید که حذف کامل این صداها در مغز و ذهن غیر ممکن است اما می‌توان آن‌ها را به حداقل رساند.

برای تسلط بیش‌تر به این روش توجه به نکات زیر کمک شایانی می‌کند:

از صفحات فهرست مندرجات کتاب استفاده کنید تا دیدی سریع و کلی از محتویات کتاب به دست آورید، به‌خصوص بار اولی که از یک کتاب استفاده می‌کنید، یادداشت‌هایی از بخش‌ها و قسمت‌هایی که بیش‌ترین ارتباط را با مطالعه‌ی شما دارند، تهیه کنید.

هم‌چنان که مهارت در تندخوانی را پرورش می‌دهید پیش از شروع به خواندن، یک برنامه‌ی کار تنظیم کنید. به طور مثال فهرستی از سؤالاتی تهیه کنید که می‌خواهید پاسخ آن‌ها را پیدا کنید.سپس در حالی که به تندخوانی مشغول هستید ذهن شما به طور خودکار تمایل به ذخیره کردن اطلاعاتی دارد که پاسخ‌گوی سؤالات شماست.

به طور مداوم مروری به مطالب قبلی داشته باشید. به طور مرتب به چند صفحه‌ی قبل از مطلبی که در حال خواندن آن هستید، برگردید و نکات اصلی را که در حال تندخوانی یاد گرفته‌اید به خاطر آ ورید. به علاوه کنترل کنید و ببینید در هر نگاهی که به مطالب قبلی می‌اندازید، آیا نکته‌ی مهم و جدیدی می‌یابید. امکان دارد بار اولی که تندخوانی کردید مطالب مهم را از قلم انداخته باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.