اصول طلایی تست زنی برای کنکور ۹۸(بخش اول)

برای موفقیت در آزمون سراسری اهمیت دارد که علاوه بر مطالعه‌ی دقیق مطالب درسی، آشنایی با نوع سؤال‌های تستی را نیز بیاموزیم. داوطلبانی که تست تمرین کرده و با شیوه‌ی پاسخ به سؤال‌های تستی آشنایی داشته باشند، در آزمون نسبت به افرادی که هیچ گونه آشنایی با این گونه سؤالات نداشته باشند، بهتر عمل می‌کنند.

البته گاهی تعدادی از داوطلبان به جای مطالعه‌ی هم‌زمان با تست فقط تلاش در کسب مهارت در تست زدن کرده و تمام زمان خود را صرف تمرین تست می‌کنند. این دسته از داوطلبان فقط شکل ظاهری سؤال‌ها و پاسخ‌ها را حفظ می‌کنند؛ بدون این‌که تلاشی برای فهمیدن داشته باشند و قطعاً در کنکور دچار مشکل می‌شوند. دلیل این مسئله آن است که ممکن است نحوه‌ی سؤال و جواب در کنکور، متفاوت از آن چیزی باشد که داوطلب قبلاً تمرین کرده است.

۵-ways-companiesusing-mobile-learning-technology

چه تستی بزنیم؟
این روزها کتاب‌های کمک آموزشی، به ویژه کتاب‌های تست، پرتیراژترین کتاب‌های کشور هستند. کافی است سری به میدان انقلاب اسلامی شهر تهران بزنید تا ببینید که بیشتر مشتریان کتابفروشی‌ها، افرادی هستند که به دنبال کتاب تست برای مقاطع مختلف تحصیلی و موفقیت در آزمون های متعدد و متفاوت می‌گردند.
 
در این میان به جرات می‌توان گفت که تعداد کتاب‌های تست برای داوطلبان آزمون سراسری، گوی سبقت را از سایر آزمون‌ها ربوده است. تعدد و تنوع کتاب‌های تستی باعث شده است که بسیاری از داوطلبان در انتخاب کتاب تست مناسب سر در گم شوند و ندانند که چه کتاب تستی می‌تواند آنها را بهتر برای آزمون سراسری آماده سازد.
 
ما معتقدیم که تست‌های آزمون‌های سراسری سال‌های گذشته، بهترین تست‌ها برای داوطلبان آزمون سراسری است؛ زیرا از سوی خود طراحان سؤال‌های آزمون‌های سراسری طرح شده است و داوطلب می‌تواند با آرامش خاطر، با تستی خود را بسنجد که در سطح آزمون سراسری است؛ چون گاهی اوقات مؤلفان کتاب‌های تست، سطح سؤال‌هایشان بسیار دشوارتر از آزمون سراسری است یا اصلاً سؤال‌هایشان شباهتی به سؤال‌های آزمون سراسری ندارد و باعث گمراه شدن داوطلب می‌شود؛ برای مثال، گاهی اوقات مؤلفان کتاب‌های تست از مباحثی تست طراحی می‌کنند که خارج از کتاب درسی یا فراتر از آن است و داوطلب را به چالش‌هایی می‌کشند که اصلاً ضرورتی ندارد.
 
البته امسال کتاب‌های داوطلبان نظام جدید  در برخی از درس‌ها تغییر کرده است و آنها نمی‌توانند از تست‌های آزمون‌های سراسری سال‌های گذشته به خوبی بهره ببرند. به این دسته از داوطلبان توصیه می‌کنیم که در مباحث مرتبط با نظام قدیم، از تست‌های آزمون سراسری استفاده کنند و در مباحث غیر مرتبط، به سراغ تست‌هایی بروند که از سوی دبیران مجرّب آموزش و پرورش در حیطۀ کتاب‌ها درسی تالیف شده است.
 
به عنوان یک اصل کلّی نیز بهتر است که در آغاز یادگیری، تنوع تست‌ها کم باشد تا ذهنتان مطلب را زودتر جمع و جور کند. درگیر شدن با تست‌های متنوع، یادگیری شما را کندتر و طبقه‌بندی مطالب را دشوارتر می‌کند. تست‌های آزمون‌های سراسری گذشته، بهترین گزینه برای شروع تست‌زنی است. شما می‌توانید پس از جا افتادن کلیات مطالب و کسب تسلط بر آنهانهاآن، به ویژه هنگام دوره کردن، از تست‌های بیشتر و متنوع‌تری استفاده کنید؛ اما در نهایت باید اصل را روی تست‌های آزمون‌های سراسری گذشته قرار دهید، و حتی در دوره‌های مختلف مطالعاتی، به جای یک بار، چندین بار این تست‌ها را حل کنید.
 
منبع:پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.