اصول و تکنیک های برنامه ریزی درسی برای کنکور در ۴ گام(گام اول)

درخصوص کنکور که بحث اصلی ما می‌باشد گاهی دائطلبانی را می‌بینیم که تلاش بسیاری می‌کنند، روزانه ۱۰ تا ۱۲ ساعت درس می‌خوانند، در کلاسهای مختلف کنکور شرکت کرده‌اند و تعداد زیادی تست زده‌اند ولی تاکنون موفقیتی کسب نکرده، چندسالی است پشت کنکور مانده‌اند و . . . اما چرا ؟ یک دلیل آن می‌تواند وضعیت نامطلوب درس خواندن باشد.

درس اول :

چگونه برنامه‌ریزی کنیم؟                                    

(لیس للانسان الا ماسعی)                                                

درخصوص کنکور که بحث اصلی ما می‌باشد گاهی افرادی را می‌بینیم که تلاش بسیاری می‌کنند، روزانه ۱۰ تا ۱۲ ساعت درس می‌خوانند، در کلاسهای مختلف کنکور شرکت کرده‌اند و تعداد زیادی تست زده‌اند ولی تاکنون موفقیتی کسب نکرده، چندسالی است پشت کنکور مانده‌اند و . . . اما چرا ؟ یک دلیل آن می‌تواند وضعیت نامطلوب درس خواندن باشد مثل محل مطالعه، زمان‌ مطالعه، کیفیت و کمیت تست زدن، چگونگی نت‌برداری و یا بهتر نکته‌برداری و عواملی از این قبیل. ولی دلیل دیگر که به‌نظر مهمتر می‌رسد ، عدم برنامه‌ریزی صحیح، مناسب و منطقی است که به امید خدا در ادامه بحث به توضیح بیشتر در این‌باره خواهیم پرداخت .

چرا نمی‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم ؟                                                           

اصل ۱ ـ مهمترین مانع : عدم شناخت خود                                                   

علت اصلی که ما نمی‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم، این است که خود را نمی‌شناسیم و همیشه یک تصویر بسیار خوبی از خودمان داریم که براساس همان ذهنیت خوب و نه واقعیت عینی می‌نشینیم وبرای خود برنامه‌ریزی می‌کنیم مثل یک کامپیوتر که شنبه ساعت ۳ از مدرسه می‌رسم، ۳:۳۰ تا ۵ فیزیک ـ ۵:۱۵ تا ۶:۴۵  شیمی ـ ۷ تا ۸:۳۰ تست زبان می‌زنم ، نیم ساعت استراحت و . . . ولی وقتی می‌خواهیم برنامه را اجرا و عملی نماییم می‌بینیم خیلی تفاوت دارد. از مشاور می‌خواهیم برای ما برنامه‌ریزی نماید که این هم کاری بسیار غلط می‌باشد، نتیجه می‌گیریم که ابتدا باید به شناخت خود بپردازیم و بعد برنامه‌ریزی بکنیم شما باید جدول یا الگویی داشته باشید تا رفتار خود را در طول روزها و هفته‌های آینده تنظیم کنید ولی ابتدا باید امکانات خود را بشناسید و برای این‌کار باید به گذشته خود توجه نمایید .

بدون شناخت دقیق توانایی‌هایتان، نمی‌توانید الگو و برنامه‌ای واقع‌بینانه برای آینده خود تدوین نمایید. شاید خود شما تا به حال، برنامه‌هایی برای خودتان تنظیم کرده باشید. سوال این است که این برنامه‌ها را چند روز اجرا کرده‌اید؟ در میان افرادی که در طول عمر خود برنامه‌ای برای خودشان نوشته‌اند شاید تنها ۴ یا ۵ درصد توانسته‌اند برنامه مکتوب خود را بیشتر از دو هفته ادامه دهند. 

اشکال کار در کجاست؟                                                                     

بسیاری فکر می‌کنند اشکال کار آنها به دلیل بی‌تجربگی، راه صحیح تنظیم برنامه را نمی‌دانند و باید فردی باتجربه بیشتر آنها را راهنمایی نماید، به‌همین دلیل به افراد مورد اطمینان خود مراجعه می‌نمایند و تقاضای دریافت برنامه را دارند تا در طول سال تحصیلی با اجرای آن برنامه در کنکور موفق شوند. چه بسا برنامه‌ای براساس تجارب افراد تنظیم می‌شود ولی آیا می‌دانید سرنوشت این برنامه‌ چیست؟ این برنامه هم دقیقاً مانند برنامه تنظیمی خودتان اجرا نخواهد شد و بر روی صفحه کاغذ باقی خواهد ماند.                                                                     

علت این است که این برنامه‌ها همگی یک اشکال اساسی دارند :                                                       

برنامه‌ریزی برمبنای توانایی‌ها وامکانات واقعی شما تدوین نشده‌اند. خیلی خوش‌بینانه و براساس بلندپروازی‌ها تنظیم شده‌است و براساس واقعیت نبوده است. شما نمی‌توانید به‌طور منظم و بی‌وقفه درسی را پس از درس دیگر مطالعه کنید. حتماً در خلال مدت زمان مطالعه خود استراحت می‌کنید و اگر هم استراحت نمی‌کنید کار اشتباهی می‌کنید کارهای روزمره دیگری را هم انجام می‌دهید. بار دیگـر تکرار می‌کنیـم:                                               

اشکال برنامه‌های از پیش طرح شده این است که برتوانایی‌ها و امکانات شما استوار نیستند و غیرواقع‌بینانه‌اند. در زمینه برنامه‌ریزی آموزشی نمی‌توان بدون توجه به توانایی‌های خود برنامه‌ریزی کرد.

آیا شما می‌دانید در روز چند ساعت مطالعه می‌کنید؟ پاسخ به همین سوال ساده، اثر تعیین‌کننده‌ای در تنظیم برنامه شما دارد والبته به هیچ‌وجه نمی‌توان فقط به حدس و گمان شما اکتفا کرد. متأسفانه در %۹۹ موارد حدس شما از توانایی‌های خود خوش‌بینانه است. بدون اغراق باید گفت که ارزیابی‌های ما از خودمان معمولاً دو برابر واقعیت است. زیرا ما همیشه تصویر خوش‌بینانه‌ای از خودمان در ذهن داریم.                                                        

برای تنظیم برنامه آموزشی واقع‌بینانه لازم است ابتدا توانایی‌ها و ویژگیهای کاری خود را چه خوب و چه بد به‌طور دقیق بشناسید و این کار تنها با ثبت ساعات مطالعه خود در گذشته امکان‌پذیر خواهد بود و به حدس و گمان به هیچ‌وجه نمی‌توان اکتفا نمود.

gg

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.