اصول و تکنیک های برنامه ریزی درسی برای کنکور در ۴ گام(گام سوم)

درس سوم :

چرا نمی‌توانیم برنامه‌ریزی کنیم؟                                                          

اصل ۳ ـ واحد زمانی :  واحد زمانی برنامه‌ریزی                                                        

یکی از عوامل اجرانشدن برنامه‌هایی‌که دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور برای خود تنظیم می‌کنند این است که برنامه را ساعت به ساعت و روز به روز تنظیم می‌نمایند. یعنی واحدزمانی برنامه‌ریزی را یک ساعت یا یک روز درنظر می‌گیرند. در زندگی واقعی استثناهای بسیاری وجود دارد  که سبب می‌شود تا ما نتوانیم در هر روز ویا در یک ساعت معین همان کاری را که می‌خواهیم انجام دهیم. این استثناها برای دانش‌آموزان سال دوازدهم به مراتب بیشتر از فارغ‌التحصیلان است.

اگر موفق به اجرای برنامه تنظیمی در ساعات خاصی نشدید می‌توانید این ضعف را در روزهای بعدی جبران نمایند. دنیا به پایان نرسیده است و لطفاً از کاه کوهی نسازید و مشکلات را بزرگ‌نمایی نکنید. ازاین رو به نظر می‌رسد یک هفته واحد زمانی مناسب‌تری برای برنامه‌ریزی باشد. اگر ما رفتار خود را در طول یک هفته بررسی نماییم بهتر می‌توانیم به عدم تعادل کارهای خود پی ببریم و افراط و تفریط ها را در کار خود بشناسیم.

هرفرد اگر به حال خود رها شود کاری را انجام می‌دهد که به آن علاقه بیشتری‌دارد. وهنگام‌درس‌خواندن‌عملاً به‌ مطالعه ‌دروسی ‌می‌پردازد که ‌در آن ‌موفق‌تر بوده‌است‌و درآنها نمره‌ بهتری ‌کسب‌ کرده‌است‌ ‌اما واضح‌ است کاری که ما به آن علاقه بیشتری داریم لزوماً کاری نیست که برای اهداف آموزشی ما مناسب‌تر باشد .

بررسی عملکرد درطول یک هفته تا حدود زیادی تعادل و یاعدم تعادل کارها را مشخص می‌نماید.

برای آنکه به اهداف آموزشی خود برسید و در کنکور موفق شوید باید هر درس را به‌طور متعادل و به اندازه اهمیت همان درس مطالعه نمایید، و باتوجه به نقاط قوت و ضعف فردی در آن درس و اهمیتی که آن درس در کنکور دارد ساعات مطالعه آن درس را تنظیم نمایید . اگر واحد زمانی برنامه‌ریزی را یک هفته درنظر گرفته‌ایم برای است که از افقی بالاتر کارخود را بررسی کنید . وقتی منظره‌ای را از بالا تماشا کنید بهتر میتوانید جوانب کلی آن را تشخیص دهید.                                                                                                      

ذکر مثالی شمارا نسبت به محاسبه ساعات مطالعه آشنا می‌سازد :                                      

علت اینکه ما اکثراً ساعات مطالعه روزانه خودمان را بیشتر از مقدار واقعی آن حدس می‌زنیم این است که در ذهنمان فقط به روزهایی که خوب درس می‌خوانیم توجه می‌کنیم ودرنظر نمی‌گیریم که در بعضی روزها یا اصلاً درس نخوانده‌ایم یا به مراتب کمتر از آنچه تصور می‌کردیم درس خوانده‌ایم. وقتی ساعت مطالعه روزهای مختلف را باهم جمع کرده‌ایم، مشخص کنیم که در یک هفته چند ساعت مطالعه کرده‌ایم و با تقسیم آن به عدد هفت متوسط ساعت مطالعه در هر روزمان را بدست آوریم متوجه خواهیم شد که این عدد با آنچه ما از ابتدا تصور می‌کردیم تفاوت بسیار دارد.                                                                      

وقتی یک هفته به عنوان واحد زمانی مطالعه درنظر گرفته می‌شود، واحدهای زمانی کمتر از یک هفته یعنی روز و ساعت می‌تواند به عنوان اجزاء موردبررسی قرار گیرد و از طرف دیگر برای بررسی کلیات بیشتر، می‌توانیم با جمع فعالیت چند هفته، فعالیت‌های ماهانه را مورد توجه قرار دهیم.

gg

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.