اصول کلیدی برنامه‌ریزی درسی(قسمت اول)

اگر برنامه‌ای منظم نداشته باشیم که وقت خود را برای انجام کارها با آن تنظیم کنیم، زمان زیادی را تلف خواهیم کرد. همچنین اگر از همان روز اول سال یا ترم تحصیلی، برنامه‌ای مرتب و منظم نداشته باشیم، روز به روز تکالیف درسی‌مان به روی هم انباشته شده و هر چه بیشتر تعلل کنیم، تکلیف بیشتری جمع می‌شود، و هر چه بیشتر تکالیف روی هم جمع شود، رغبت شروع به کار در ما کمتر خواهد شد و پس از مدتی احساس عقب ماندگی، بی‌حوصلگی، تنفر از درس و مدرسه و دلهره شکست بر ما غلبه خواهد کرد و اعتماد به نفس را، که مهم‌ترین عامل موفقیت و پیشرفت محسوب می‌شود، از ما خواهد گرفت؛
 
پس عاقلانه است که برنامه‌ای برای مطالعه و انجام تکالیف برای خود طرح کنیم. برنامه‌ای که برای خود طرح می‌کنیم، به برنامه کلاس مدرسه یا دانشگاه، فعالیت‌ها، کار و ساعات خورد و خواب ما بستگی خواهد داشت. یک برنامه خوب، برنامه‌ای است که با توجه به شرایط و امکانات موجود (کلیه عوامل اجتماعی، اقتصادی، زمانی و خصوصیات فردی) طرح ریزی شود؛ بنابراین، از آنجا که شرایط عمومی و فردی هر کدام از ما با دیگری متفاوت است، ممکن است برنامه‌ای که برای ما مناسب باشد، برای دیگران نامناسب باشد.
 
index

 
اگر تصور می‌کنید که تنظیم برنامه و وقت، ممکن است زندگی را بیش از حد برنامه‌ریزی شده و محدود کند و لذت شادی را از شما بگیرد، بدانید که در اشتباه هستید. هدف از تنظیم برنامه و وقت، حذف ضرورت‌های زندگی نیست، بلکه تنظیم وقت به شما امکان می‌دهد تا بتوانید هر طور که می‌خواهید، از زندگی خود بهره بگیرید و وقت خود را صرف انجام کارهای بیهوده نکنید. داشتن «برنامه مشخص مطالعه» نیروی تمرکز حواس را زیاد می‌کند و مانع از خطر «انباشتن مغز» در آخرین دقایق پیش از امتحان می‌شود.
 
 تنظیم برنامه مطالعه، شما را قادر می‌سازد که موفقیت‌های بیشتری را به دست آورید؛ زیرا شما به یاری تنظیم وقت می‌توانید از دوران تحصیلی خود بهره بیشتری بگیرید. همچنین با کمک تنظیم وقت می‌توانید زندگی متعادلی داشته باشید و از بازی یا کار خود لذت ببرید و از فرصت‌هایی که برایتان پیش می‌آید، نهایت استفاده را به عمل آورید و بر زندگی و کار خود، نظارت بیشتری داشته باشید.
 
در تنظیم برنامه و وقت مطالعه، موارد زیر را مدّ نظر قرار دهید:
۱ـ قبل از هر چیز، برنامه کلاسی خود را بررسی کنید و ساعات هر درس و ساعاتی را که برای  انجام تکالیف مربوط به آن درس لازم است، حساب کنید. برای این منظور می‌توانید فهرستی تهیه کنید و در آن، کارهای ثابت و کارهای متغیر خودتان را مشخص کنید. کارهای ثابت به اعمالی مانند: جلسات درس، وعده‌های غذا، خواب، وظایف شغلی و … گفته می‌شود که شما باید هر روز در ساعتی معین آنها را انجام دهید، و کارهای متغیر، مانند: مطالعه، تکالیف درسی، اوقات استراحت، دیدن تلویزیون، اوقاتی که با دوستان می‌گذرد و … اموری هستند که شما می‌توانید در هر ساعتی که مایلید، آنها را انجام دهید. ضمناً همه آنچه را که باید انجام دهید، روی کاغذ بنویسید؛ در غیر این صورت، ممکن است که بعضی از کارها اصلاً انجام نشود.
 
۲ ـ برنامه باید «قابل انعطاف» باشد و چنان تنظیم گردد که در برخورد با حوادث و اتفاقات پیش‌بینی نشده نیز انعطاف‌پذیر و قابل اجرا باشد؛ پس باید ساعت‌های «آزاد» در برنامه پیش‌بینی کرد تا بتوان آن را به  جای فرصت‌های از دست رفته به کار برد؛ ضمن اینکه لازم نیست برنامه‌ها برای یک سال تحصیلی وضع شود؛ بلکه حتی می‌تواند برای نیمی از آن یا تنها برای یک ماه باشد، و از این هم فراتر، می‌توان برنامه را جوری تنظیم کرد که در مراحل اولیه بتوان هر هفته برنامه‌ها را با تغییراتی اجرا نمود.
 
منبع:پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.