اصول کلیدی برنامه‌ریزی درسی(قسمت سوم)

۵ ـ برای مطالعه هر درس، وقت کافی منظور کنید و بدانید وقتی که برای مطالعه یک درس در نظر می‌گیرید، لااقل باید برابر زمانی باشد که در کلاس صرف آن درس می‌شود. قاعده کلی آن است که هر ساعت درس مدرسه نیاز به دو ساعت مطالعه دارد، اما بعضی از دروس که شما در آن ضعیف هستید و همین طور ماهیت بعضی از دروس (مثلاً ریاضی) طوری است که بیش از دو برابر ساعت درس، نیاز به تمرین و مطالعه دارد.
 
۶ ـ برنامه‌های خود را بیش از اندازه فشرده و متراکم نکنید. همچنین بیش از توانایی‌های خود، برای خودتان تکلیف تعیین نکنید و فقط به اموری بپردازید که می‌دانید در مهلت یا فرصتی که در اختیار دارید، می‌توان آنها را انجام داد.
 
index

۷ ـ وقت مطالعه هر درس را حتی‌الامکان نزدیک به ساعت آن درس تعیین کنید و تا آنجا که ممکن است، مطالعه هر درس را بلافاصله پس از ساعت آن درس انجام دهید. عادت کردن به مطالعه هر درس بلافاصله پس از اتمام کلاس آن درس، اهمیتی بسزایی دارد؛ مخصوصاً در مورد درس‌هایی که معلم آن دروس را به صورت سخنرانی ارایه می‌دهد. این امر باعث می‌شود که فراموشی مطالب در ذهن شما به میزان زیادی کاهش یابد.
 
۸ ـ مرور هفتگی درس‌ها را در برنامه‌تان منظور نمایید. در برنامه خود لااقل هفته‌ای یک ساعت را برای مرور کردن هر درس در نظر بگیرید. حتی اگر درسی تکلیف مربوطه‌اش انجام شده و مسایل آن حل شده باشد احتیاج به حداقل یک بار «مرور» خواهد داشت. با این فرصت‌های کوتاه مرور منظم می‌توانید یاد گرفته‌های خود را تازه کرده و حضور ذهنتان را افزایش دهید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.