اصول کلیدی برنامه‌ریزی شخصی

شاید این روزها دغدغه‌ی شما دانش آموزان و بخصوص داوطلبان کنکور سراسری هم برنامه‌ریزی درسی و تحصیلی باشد و بارها و بارها از مشاور خود خواسته باشید که این کار را برای شما انجام دهد یا شما را در این کار راهنمایی کند اما بهتر است این نکته بسیار مهم و کلیدی را همواره به خاطر داشته باشید که به یاد داشته باشید که مشاور فرایند برنامه‌ریزی درسی برای شما را تا جایی پیش می‌برد که به خودباوری برسید و خودتان برای خودتان برنامه‌ریزی کنید. فقط کافی است شرایط و اصول آن را بدانید.ما در این مقاله به طور اجمالی به بیان این شرایط می پردازیم.

اهداف خود را روشن کنید.

برای برنامه‌ریزی در تمام امور باید اهداف دقیق و روشنی داشته باشید. این مسئله در برنامه‌ریزی تحصیلی اهمیت فراوان‌تری دارد. برای خود تعیین کنید که اهداف بلندمدت شما چیست، اهداف کوتاه‌مدت کدام‌ها هستند. فرض کنید هدف بلندمدت شما این است که در مدرسه معدل بالا داشته باشید و هدف کوتاه‌مدت این است که در آزمون آزمایشی بعدی تراز بهتری داشته باشید.

index

اهداف خود را زمان‌بندی کنید.

زمان دقیقی برای هر یک از اهداف کوتاه‌مدت تعیین کنید. مثلاً تعیین کنید که مطالعه‌ی چه درس‌هایی را در چه مدت‌زمانی به اتمام خواهید رساند.

مطالعه‌ی درس‌ها را به صورت موازی انجام دهید.

برخی افراد از شیوه‌ی مطالعه‌ی تک‌درسی استفاده می‌کنند. مثلاً یک هفته برای یک درس. این شیوه موجب خستگی ذهنی و کاهش بازده یادگیری در آن‌ها می‌شود. توصیه می‌شود به جای روش تک‌درسی از شیوه‌ی موازی استفاده کنید. به این ترتیب که دو یا سه درس را برای مدت‌زمان معین انتخاب و مطالعه کنید. به این ترتیب خواهید توانست از خستگی ذهنی جلوگیری کنید. هر چه تنوع در زمان‌بندی مطالعه‌ی این درس‌ها بیش‌تر باشد به همان اندازه از خستگی ذهنی جلوگیری خواهد شد.

تناسب میان درس‌ها را رعایت کنید.

در برنامه‌ریزی برای مطالعه‌ی درس‌های خود، تناسب، موضوع مهمی است. به عبارتی تنوع در انتخاب درس‌ها نیز مهم است. انتخاب درس‌های فیزیک، شیمی و ریاضی در مدت‌زمان مشترک کارایی خوبی نخواهد داشت. شیوه‌ی مطالعه‌ی این درس‌ها به یکدیگر نزدیک است و خستگی بیش‌تری به همراه خواهد داشت. همه‌ی آن‌ها با انواع فرمول‌ها سر و کار دارند و این موضوع، تداخل مطالب را به همراه خواهد داشت؛ بنابراین بهتر است از چنین ترکیبی استفاده کنید: شیمی، ادبیات فارسی، فیزیک.

استراحت را در برنامه‌ریزی خود فراموش نکنید.

فراموش نکنید که ذهن شما نیاز به استراحت دارد؛ پس حتما بین مطالعه‌ی‌ درس‌ها زمان‌هایی را هم برای استراحت ذهنی بگذارید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.