اصول کلیدی برنامه ریزی هدفمند

در این مقاله قصد داریم تا شما را با مراحل برنامه ریزی صحیح آشنا کنیم:

1-    در ابتدا برای برنامه ریزی بایست هدف خود را مشخص کنید که در چه بازه زمانی چه کارهایی را می خواهید انجام دهید. به فرض از الان تا اتمام برنامه ی خود  7 هفته زمان دارید. برای مثال  می خواهید مطالب سال دوم مخصوصاً درس های اختصاصی را جمع کنید.

2-    در مرحله دوم مطالبی را که باید خوانده شود و تعداد فصل ها را جمع آوری کنید و بنویسید از هر کتاب چه منابع آموزشی برای تمرین و تکرار دارید.

به طور مثال کتاب ریاضی سال دوم 7 فصل، شیمی سال سوم 4 فصل ،انگلیسی پیش دانشگاهی 8 درس  …. دارند . هم چنین مهم ترین کار در این مرحله انتخاب منابع مطالعاتی استاندارد و مناسب است .

3-    حال برنامه ریزی هدفمند را شروع کنید و با نگاهی دوراندیش برنامه ریزی کلی را بصورت هدفمند انجام دهید.

images

4-    به این نکته توجه کنید که اگر فرصت شما 7 روز  است شما برای 6 روز برنامه ریزی را انجام دهید. علت این امر این است که اگر از برنامه ای عقب افتادید آن را در روز آخر جا دهید. پس روز آخررا  روز جبرانی می نامیم.

5-    همیشه بدانید که برنامه ریزی را باید برای یک هفته انجام دهید نه برای چند هفته و نه یک روز یک روز.

6-    برای برنامه نوشتن می بایست همه ی مواردی که باید در  برنامه گنجانده شود در کنار شما باشد. مثلاً  برنامه امتحانات , تکالیف مدرسه و کلاس هایی که می روید، آزمون های آزمایشی که در پیش رو دارید و یا هرچیز دیگری که باید انجام شود.

7-    حال برنامه ریزی را شروع کنید . برنامه ریزی باید به صورت جزیی باشد و شما باید ذکر کنید که چه فصل از چه درسی را می خواهید بخوانید.

می خواهید تشریحی بخوانید یا تستی کار کنید؟ دروس پایه را بخوانید یا دروس پیش دانشگاهی؟ پس توجه می شوید که همه چیز باید در برنامه ذکر شود تا برنامه کامل و قابل اجرا باشد.

پس اصلا با خودتان تعارف نداشته باشید و هرچه را که لازم است در برنامه جا دهید.

8-    توجه داشته باشید که برنامه هایی که در یک روز جا می دهید ,  باید با زمان مطالعه ای که در آن روز دارید ,  همخوانی داشته باشد.

9-    باید برای درس خواندن خود مطابق با رفتار درس خواندنتان و سبک مطالعه تان زمان تعیین کنید تا از برنامه عقب نمانید .

          10 -موضوع پیشنهادی در مورد تست زدن این است که تست درس های اختصاصی را می توانید  بلافاصله بعد از مطالعه درس انجام دهید ولی بهتر است تست های دروس عمومی را   تا دو روز بعد از درس خواندن بررسی  کنید ..

         11-زمانبندی پیشنهادی به ازای هر 1.5 ساعت مطالعه  , 20 دقیقه استراحت است .

         برای خود برنامه ریزی شخصی داشته باشد و ذهن خود را هدفمند کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.